Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Spor için öğleden sonrayı seçin!

Spor için öğleden sonrayı seçin!

Vücut hormonlarının dengesini araştıran kronobiyoloji uzmanları, spor yapmak için en uygun zamanın sanılanın tersine sabah saatleri değil öğleden sonra saat 16.00 olduğunu ortaya koydu.

Gün içinde vücudun hormonal dengesinin sürekli değiştiğini ve yapılmak istenen eylemlerin bu denge gözetilerek yapılması gerektiğine dikkati çeken bilim adamları, spor için sabah saatlerinin seçilmemesi gerektiğini vurguluyor.

"Sabah spor değil kahvaltı yapılır"
Sabah saatlerinde vücudun spor için hazır olmadığı belirten uzmanlar, bu saatlerde yapılan sporla kalbe ve dolaşıma gereksiz yüklenme olacağını kaydediyor. Sindirim sisteminin en iyi çalıştığı zaman olan sabahın erken saatlerinde kahvaltı yapılmasını "en akıllıca iş" olarak niteliyor.

Saat 16.00: Tansiyon ve dolaşım sistemi zirvede!
Vücudun tansiyon ve dolaşım sisteminin saat 16.00 dolaylarında çok iyi olduğu ve spor yapmak isteyenlerin bu saatleri seçmelerinin hem vücutlarının hormonal dengesinin desteklenmesi, hem de yapılan spordan en fazla verim alınabilmesi için daha doğru olacağı ifade ediliyor.
298
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.