Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Sponsorluk 2300 yıl önce de vardı

Sponsorluk 2300 yıl önce de vardı

Sanatçılar ve sporcular, çalışmaları için yana yakıla sponsor ararken, Torbalı'da yer alan antik Metropolis kentinde, 2300 yıl önce pek çok anıt, o günün sponsorları sayesinde yapılıyordu. Sponsorların isimleri sütunların üzerine yazılıyordu.

Metropolis ana tanrıça kenti, ülkemizde gün ışığına çıkarılabilen ender antik kentler arasında. Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Recep Meriç başkanlığındaki kazı heyetinin 1989 yılından bu yana yaptığı çalışmalar sonucunda, kentin olağanüstü akustiğe sahip tiyatrosu, hamamı ve meclis binası, son derece iyi korunmuş durumda ortaya çıkarıldı. Kültür Bakanlığı, Torbalı Belediyesi, Metropolis'i Sevenler Derneği'nin (MESEDER) katkıları ve Philip Morris Sabancı'nın sponsorluğunda kazıları yürüten Prof. Meriç, ''Metropolis çok önemli bir antik kent. Çünkü burası Helenistik dönemin en önemli uygarlık merkezlerinden birisi. Diğer antik kentlerde, örneğin bir Efes'te, Helenistik döneme ait eserlerin üstü hep Roma Dönemi ile örtülmüştü. Bu şekilde bir Bergama, bir de Söke'deki Piriene antik kenti var'' dedi.

Ortaya çıkardıkları göz kamaştırıcı yapılara rağmen daha yolun başında olduklarını söyleyen Prof. Meriç, 4 bin kişilik tiyatronun Anadolu'daki en eski taş tiyatrolardan biri olduğunu belirtti. Prof. Meriç, ''Yamaçta olması nedeniyle erozyonla gelen topraklar, tiyatronun üzerini örtmüş. Bu yüzden çok iyi korunmuş. Tiyatronun tamamı ortaya çıktıktan sonra bir bölümünü aslına uygun olarak restore ettik'' diye konuştu. Prof. Meriç, tiyatroda koç, dana gibi hayvanların motiflerinin yer aldığı 3 sunağın ve protokol koltuklarının çok iyi korunduğuna dikkat çekti.

Prof. Meriç, ''Metropolis zengin bir kentti ve yurttaşları da kentlerinin güzelliği için cömert davranmışlar, sanatı desteklemişler. Tiyatrodaki yazıtlara göre diğer imar etkinliklerine katkıda bulunmuşlar. Ayaktaki sütunlardan birisinin üzerinde 'Demetrios oğlu Hharesios bu sütunu Metropolis halkı için diktirdi' yazıyor. Ayrıca bulduğumuz heykel kaidelerinin üzerinde kente katkı yapanlar için heykellerinin dikildiği belirtiliyor'' dedi.
(Hürriyet)
Yayın tarihi: 13.07.2003
463
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.