Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Sponsor zengini tenisçiler: Agassi ve Sharapova

Sponsor zengini tenisçiler: Agassi ve Sharapova

Tenis dünyasının kortlar dışında en çok para kazanan iki isminin, ABD'li Andre Agassi ve Rus Maria Sharapova olduğu ortaya çıktı.

ABD'de yayınlanan Tennis dergisinin araştırmasına göre, Andre Agassi reklam ve sponsorluk anlaşmalarından yılda 25 milyon dolar, Maria Sharapova ise yılda 22,5 milyon dolar kazanıyor.

Andre Agassi 35 yaşında olmasına rağmen Nike, Canon gibi markaların hálá en önemli reklam yıldızlarından biri. Toplam 25 milyon dolarlık (yaklaşık 34.3 milyon YTL) anlaşması bulunan Agassi'nin, ayrıca Head tenis raketi, Schick tıraşbıçağı, American Express kredi kartı, 24 Hour spor salonları, Deutsche Telekom, Genworkth Financial ve otomobil firması Kia ile de anlaşması var. Agassi tüm bu gelirleri sayesinde dünyanın en çok kazanan sporcuları arasında dördüncü sırada bulunuyor. Aktif tenisi bıraksa bile imzaladığı uzun süreli sözleşmeler sayesinde, daha yıllarca para kazanmaya devam edecek.

YAŞI 18 AMA...
Maria Sharapova ise henüz 18 yaşında olmasına rağmen, 2004'te elde ettiği başarılardan sonra, çok sayıda şirketle anlaşma imzaladı. Bu sayede 22,5 milyon dolarlık (yaklaşık 30.7 milyon YTL) geliriyle Serena Williams'ı geçip, dünyanın en çok para kazanan tenisçisi haline geldi. Sharapova'nın halen Nike, Microsoft, Honda, Pepsi, Colgate-Palmolive, Tag Heuer saatleri, Parlux parfümleri, Prince raketleri, Digital Bridges cep telefonu oyunlarıyla anlaşması var.

KİŞİLİKLERİ DE KONUŞULUYOR
Agassi'nin ilk sırada yer almasını tenis pazarlaması uzmanı Sara Fornaciari, onun Michael Jordanvari bir statüye sahip olmasına bağlıyor: 'Dünya sıralamasının 1 numarası Roger Federer kortta raketini konuşturuyor ama ışık saçan bir yönü yok.' Bir diğer tenis uzmanı John Korff da bu kazançların sportif başarı dışındaki başka özelliklere dayandığını söylüyor: 'Agassi ve Sharapova gibi oyuncular, belli bir izleyiciyle iletişim kurma becerisine sahipler. İnsanlar bu oyuncuların sadece galibiyet ve yenilgilerini değil, aynı zamanda kişiliklerini de konuşuyor.'

EN ÇOK KAZANANLAR LİSTESİ (ABD doları) ERKEKLER
1) Andre Agassi ABD 25 milyon
2) Lleyton Hewitt Avustralya 9 milyon
3) Andy Roddick ABD 8 milyon
4) Tim Henman İngiltere 6 milyon
5) Roger Federer İsviçre 6 milyon

KADINLAR
1) Maria Sharapova Rusya 22,5 milyon
2) Serena Williams ABD 15 milyon
3) Venus Williams ABD 13 milyon
4) Jennifer Capriati ABD 4 milyon
5) Lindsay Davenport ABD 4 milyon
(Hürriyet)
Yayın tarihi: 02.06.2005
613
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.