Magazin

Spielberg, Münih'te Kara Eylül'ü çekti

Spielberg, Münih'te Kara Eylül'ü çekti

Steven Spielberg, "Münih" adlı son yapıtında, İsrailli milli sporcuların, 1972 Münih Olimpiyatları sırasında Filistinli teröristlerce öldürülmesinden sonraki İsrail'in intikam hikayesini anlatıyor.

Time dergisi, filmi, 'Spielberg'in Gizli Başyapıtı' başlığıyla son sayısının kapağına taşıdı.

Spielberg, Ortadoğu'daki çıkmazı herhangi bir filmin ya da sanat eserinin çözebileceğine inanmamasına rağmen, böyle bir çabaya gerek olduğunu söyledi.

Tarihe Kara Eylül olarak geçen olayın anlatıldığı filmde, Eric Bana, Filistinlileri öldürmekle görevlendirilen Mossad ekibinin başındaki ajanı canlandırıyor. Spielberg ve senaryo yazarı Tony Kushner, söz konusu Mossad ajanı ile yapılan uzun söyleşilere dayanarak filmi hazırladılar.

Steven Spielberg, filmde hiç kimseyi şeytanlaştırmadıklarını belirtti ve 'Münih'te olanları kınamama rağmen, onlar birer birey ve aileleri var' dedi.

Haziran'da çekimlerine başlanan ve 70 milyon dolara mal olduğu ifade edilen film, 23 Aralık'ta gösterime girecek. Spielberg'e, daha önce, İsrail yanlısı olduğu için adil ve objektif davranamayacağı suçlamaları yöneltilmişti.

Ünlü yönetmen, bu suçlamaları şöyle yanıtladı: 'Tehdit edildiği zamanlarda hep İsrail'den yanayım. Ancak, tepkiye tepki hiçbir şeyi çözmüyor.'

Steven Spielberg, Ortadoğu'daki kana-kan bataklığının onlarca yıldır sürdüğünü kaydetti ve 'Ne zaman ve nasıl bitecek?' diye sordu.
(Hürriyet)
Yayın tarihi: 06.12.2005
432
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.