Magazin

Spermler Cruise gibi

Spermler Cruise gibi

İsrailli bilim adamlarının yaptığı bir araştırma, güdümlü füzelerle spermler arasında ortak noktalar olduğunu ortaya çıkardı. Bilim adamlarına göre spermler, ısı sensörleri sayesinde hedeflerini buluyorlar.

Spermler, penisten çıkar çıkmaz, ısıya göre yol aldıkları anlaşıldı. Weizmann Enstitüsü bilim adamları ve Prof. Michael Eisenbach, bu yeni buluş sayesinde tüp bebek çalışmalarında büyük iyileştirmeler yapıabileceğini söylediler.

Deneylerde spermlerin rahmi geçtikten sonra fallup tüplerine girdiği, sonra tüplerin duvarlarına tutunarak kısa bir ara verip olgunlaşma süreci yaşadıkları, daha sonra yumurtayı aramaya hazırlandıkları anlaşıldı. Deneyler sırasında spermlerin daha sıcak yerleri tercih ettiği de belirlendi.

0.5 derecelik bir ısı farkı dahi olsa, spermlerin daha sıcak bölgeyi tercih ettikleri ve sadece yumurtayı dölleyebilecek olgunluğa erişmiş spermlerin ısıya duyarlı olduğu görüldü. Uzmanlar, ''Spermler, fallup tüpünde ilerlerken ısıya göre hareket ediyor ve döllenme bölgesine geldiğinde yumurtanın yolladığı kimyasal çağrıyla yolunu buluyor'' diye konuştular.

(Hürriyet)
Yayın tarihi: 02.02.2003
339
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.