Magazin

Sperm bankası bebekleri babalarının peşinde

Sperm bankası bebekleri babalarının peşinde

Alman Der Spiegel Dergisi, sperm bankalarından elde edilen spermler ve suni döllenme yoluyla doğan çocukların artık birer yetişkin olduğunu yazdı. Kimlik arayışına giren çocuklar, gerçek babalarının peşine düşmeye başladı. Babalarına ulaşabilenler şanslı ama ulaşamayanlar hayata küsüp içine kapanıyor.

Rebecca Thomson, gerçeği öğrendiğinde dört yaşındaydı. 18 yıl bu sırrı herkesten sakladı. Ancak annesi kanserden ölünce babasının peşine düştü. Annesinin jinekoloğu sayesinde babasının izini bulan Rebecca, Salt Lake'den Kansas City'e nörolog olan babasını görmeye gitti. Ancak babasıyla yüz yüze gelemedi. Hayal kırıklığı içinde geri dönen genç kadın, ''Onu görmek istiyordum. Çünkü o geçmişimin bir parçası'' diyor.

1978 yılından itibaren suni döllenmeyle doğan çocukların sayısının ABD genelinde 600 bin ile 1,5 milyon arasında olduğu tahmin ediliyor. Bu çocukların babalarının kimliği konusunda kimseye bilgi verilmiyor.

Ancak çocuklar belli bir yaşa geldikten sonra gerçek babalarını aramaya başlıyor. Hatta aralarında dernek kurarak bu işi sistematik bir şekilde yapanlar da var. Bill Cordray isimli mimarın başkanlığını yaptığı bu dernek, babasını arayanların biraraya gelerek dertleştikleri bir merkez haline gelmiş durumda.

Döllenme sonucu doğduğunu 37 yaşında öğrenen Cordray, "Annemden duyduklarım benim için tam bir şoktu. Dengem bozuldu. Bu şoktan kurtulabilmek için tam 19 yıl uğraştım" dedi.
Yayın tarihi: 31.07.2002
396
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.