Magazin

Ispanak beklemeye gelmiyor

Ispanak beklemeye gelmiyor

Temel Reis'in meşhur enerji deposu ıspanak, kansere yol açıyor. Ispanak yemeğinin bekletilmesi durumunda kanserojen etki yapan bileşikler oluşuyor.

Et, yumurta ve yoğurtla yapılan ıspanak yemeği, bekletilmesi durumunda, kanserojen etki yapan bileşiklerin oluşumuna zemin hazırlıyor.

Ispanağın yapısında bulunanve insan vücudu için gerekli olan doğal nitrat ve nitritin, et, yumurta, yoğurt gibi proteinli bileşiklerde bulunan amin gruplarıyla biraraya gelmesi sonucu, kanserojen etki yapan "nitrozamin" adlı bileşikler oluşuyor.

Et, yumurta ve yoğurtla hazırlanan ıspanak yemeğinde nitrozamin bileşikleri ilk pişirmeyle başlıyor, ancak bekletilmeden yenmesi halinde, bu bileşiklerin miktarı kişiye zararlı olacak orana ulaşmadığı için kanserojen etkisi, yok denecek az oluyor.

Ancak artan ıspanak buzdolabında beklemeye alınırsa, pişerken oluşmaya başlayan kanserojen etkiye sahip "nitrozamin" bileşikler, bekleme anında oluşmaya devam ederek, Temel Reis`in güç veren yiyeceğiolarak bilinen ıspanağı, tüketici için tehlikeli duruma getirebiliyor.

Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Görevlisi Dr. Mehmet Akbulut, insan vücudu için vazgeçilmez bir sebze olan ıspanağın, yanlış tüketimler sonucu kansere yol açan tehlikeli bir gıda haline geldiğini, bu yüzden tüketimde daha dikkatli olunması gerektiğini söyledi.

Akbulut, "Proteinli bileşiklerle hazırlanmış ıspanak, bir seferde tüketilecek kadar hazırlanmalı ve eğer arttıysa buzdolabında muhafaza edilmek yerine atılmalıdır. Ispanak fazla yapılıp saklanması gerekecekse, et, yumurta veya yoğurt kullanılmadan hazırlanmalıdır" dedi.

Ispanakta dikkat edilen bu noktaların, diğer yeşil sebzelerde de uygulanması gerektiğine dikkati çeken Akbulut, bütün yeşil sebzelerin, ıspanak kadar olmasa bile, doğal nitrat ve nitrit kaynağı olduğunun unutulmaması gerektiğini sözlerine ekledi.
Yayın tarihi: 16.04.2002
363
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.