Magazin

Söz, kanseri durduracağız

Söz, kanseri durduracağız

ABD'de yapılan ve dünyanın en önemli kanser uzmanlarını bir araya getiren kanser zirvesinde, en son yenilikler ele alındı. Ünlü uzman Dr. Eschenbach, 'Söz veriyoruz, kanseri kontrol altına alacağız' diye konuştu.

Dünyanın en büyük kanser uzmanı sayılan ABD'li doktor Andrew von Eschenbach, kanseri durdurma sözü verdi. Kanserin şeker hastalığı ya da yüksek tansiyon gibi kontrol altında tutulabilecek bir hastalık haline geleceğini anlatan Dr. Eschenbach, yeni sistemlerle geliştirilen bazı ilaçların bulunduğu ve bunların bir yıl içinde ABD'de satılmaya başlanacağını belirtti.

İKİ KEZ YENDİM
ABD Başkanı George Bush tarafından 'bir numaralı kanser mücadelecisi' ilan edilen Dr. Eschenbach, Amerika Ulusal Kanser Enstitüsü'nün (US National Cancer Institute) direktörü. 'Kime karşı mücadele ettiğimi biliyorum' diyen Dr. Eschenbach, 'Kendim de bir zamanlar cilt kanseri ve prostat kanserine yakalanmıştım' şeklinde konuştu. Dr. Eschenbach, 'Doğru kararları verdiğim için hayatta kalmayı başardım' dedi.

Eschenbach'ın ekibinde dünyanın önde gelen kanser uzmanları bulunuyor. Eschenbach'ın ekibinden Dr. Larry Norton, kanserle olan yeni mücadeleyi anlatarak sistemin nasıl çalıştığını açıkladı.

İLAÇLAR DENENİYOR
Yeni terapide ilaçların doğrudan kanserli hücrelerin büyümesi için önemli olan maddeleri hedef aldığını kaydeden Dr. Norton, 'Şimdi hedefimizin ne olduğunu çok iyi biliyoruz. Sadece kanserli hücreleri yok eden ve insan vücuduna hiç zararı olmayan ilaçları deniyoruz' dedi.

Kanserden ölüm oranını çok büyük ölçüde indirebileceklerini belirten Dr. Norton, 'Göğüs kanserinde ölüm oranını, yeni tedaviler sayesinde yüzde 60 oranında indirebildik' diye konuştu.

Tümörün tamamen yok olmadığını, ancak durdurulduğunu belirten Dr. Norton, bazı hastaların söz konusu ilaçları ömür boyu kullanmaları gerektiğini söyledi. En önemli hedeflerinin kanseri tamamen yenmek olduğunu kaydeden Dr. Norton, 'Gelişmesine nasıl etki edebileceğimizi biliyoruz. Hastalığı müzikle karşılaştırıp basit bir örnek vermek gerekirse: Eskiden müziğin sadece müzisyenlerden geldiğini biliyorduk. Ama şimdi, nota okumasını öğrendik' dedi.

ÖMRÜ UZATTILAR
Yeni terapinin her kanser türüne iyi geldiğini kaydeden Dr. Norton, 'Daha şimdiden akciğer kanseri olanların ömrünü iki ay kadar uzatabildik. Ama yeni terapiyle akciğer kanserini bile kronik bir hastalığa dönüştürebileceğiz' dedi. Bu terapinin kemoterapiye nazaran daha az yan etkileri olduğunu kaydeden Dr. Norton, 'İnsanlar o kadar çabuk yorulmuyorlar, daha dinamik oluyorlar' dedi.

MERKEZİ TERAPİ NASIL OLUYOR?
Dr. Eschenbach'ın geliştirdiği ve uyguladığı 'hedefe yönelik terapi', bütün hücrelerin gelişmesini engellemiyor. Kemoterapide, kanserli hücreler olduğu kadar diğer hücreler de gelişmezken, yeni terapi şeklinde diğer hücreler normal gelişebiliyor. Yeni terapi, 'iyi' ve 'kötü' ayrımı yaparak sadece tehlikeli tümör hücrelerini bloke ediyor. Bunun sonucunda da, kanserli hücrelerin yaşamaya devam edebilmesi için gerekli olan albüminler üretilmiyor. Eşzamanlı olarak da, yok edilmesi sırasında hastada mide bulantısı ve sürekli ishale neden olan zararsız hücreler hayatta kalıyor. Günde 1-2 hapla yürütülen yeni terapinin, en kötü kanser türlerini bile frenleyebileceği belirtiliyor:

 • Yeni ilaçlar, akciğer kanserini geç fark edilmesinde bile durdurabilecek.

 • Karaciğer tümörleri üzerinde yeni tedavi yöntemleriyle yapılan testlerde yüzde 25'lik bir azalma tespit edildi.

 • Beyin tümörü olan hastaların yüzde 25'i, iki yıldır 'hedefe yönelik terapi' sayesinde yaşıyorlar. Yeni haplar olmadan, sadece yüzde 10'u yaşayabilecekti.

 • (Hürriyet)
  Yayın tarihi: 10.06.2004
  352
  dahafazlası
  YORUMLAR
  Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.