Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Soykırım önceden tespit edilebilir mi?

Soykırım önceden tespit edilebilir mi?

İsveç'in başkenti Stockholm'de düzenlenen ''Soykırım Forumu''nda gelecekteki soykırımların ilk sinyallerinin önceden tespit edilip edilemeyeceği tartışıldı.

"Soykırım Forumu"nun ikinci gününde gündem maddesi, gelecekteki meydana gelebilecek olası soykırımların önceden tespit edilip edilemeyeceği konusu idi. Amerikalı araştırmacılar, ABD'nin eski Başkanı Bill Clinton döneminde hazırlamaya başladıkları ve ''Soykırım riskinin ilk işaretlerinin'' belirlenmeye çalışıldığı bildirilerini konferansta açıkladılar. Bilim adamlarının tespit ettiği potansiyel risk modelinde 6 faktör sayıldı.

Altı risk faktörü
Bildiriye göre, bir ülkede katliamın beklenmesi için, o bölgede daha önce katliam olması, sosyal kaygıların çok olması, etnik azınlığın seçkin kadroyu elinde bulundurması, halk topluluklarını dışlayan bir ideoloji olması, ülkenin yönetim şekli ile dış dünyaya olan ticaretin oranı gibi belirtilerin olması gerekiyor.

Soykırıma müsait ülkeler
Katliamla ilgili risk faktörlerini açıklayan araştırmacılar, bu faktörlerin bulunduğu ülkelere de dikkati çektiler. Başkanlığını Barbara Harff'ın yaptığı araştırmada, bu faktörlerden 5'inin bulunduğu ve katliam tehlikesinin şu anda en yüksek olduğu ülkeler arasında Sudan, Burma, Ruanda, Burundi ve Kongo sayıldı. İkinci gruptaysa dört risk faktörüyle Çin, Cezayir, Uganda ve Somali yer aldı. Üç risk faktörünün bulunduğu ülkeler arasında da Afganistan, Irak, Pakistan ve Etiyopya belirtildi.

Önceden tespit edilebilir mi?
Barbara Harff, araştırmanın hedefinin katliam riskini önceden tespit edip buna göre önlemler geliştirmek olduğunu söyledi. Araştırmaları sırasında 70 değişik faktörü incelediklerini ve en önemli 6 faktörü belirlediklerini kaydeden Harff, ''İkaz sinyalleri yeterince değerlendirilirse, gelecekte yaşanacak katliamlar önlenebilir. Bu faktörlerle katliamı önceden hissedebiliriz. Listede adı açıklanan ülkelere dikkat edilmeli'' dedi.
322
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.