Magazin

Soul babasını kaybetti

Soul babasını kaybetti

Soul ve Funk müziğin babası Amerikalı şarkıcı James Brown öldü.

Brown'un temsilcisi Frank Copsidas, dün zatürre teşhisiyle Atlanta'ta Emory Crawford Long hastanesine kaldırılan 73 yaşındaki efsanevi şarkıcının, bu sabah yaşamı yitirdiğini söyledi.

Copsidas, Brown'un öldüğü sırada yanında kadim dostu Charles Bobbit'in bulunduğunu, şarkıcının ailesine haber verildiğini, ancak ölüm nedeninin henüz açıklığa kavuşmadığını kaydetti. Ailenin tek çocuğu olan James Brown, 1933 yılında Güney Caroline'da Barnwell'de dünyaya geldi. Dört yaşında annesiyle babasının ayrılması üzerine teyzesinin yanına yerleşen Brown, ABD'de son 50 yılda müziğe damgasını vuran Elvis Presley ve Bob Dylan gibi sanatçılar arasında yer alıyordu.

Dansı esin kaynağı oldu
Bir neslin idolleştirdiği ve örnek aldığı Brown'un dansı Mick Jagger ve Michael Jackson gibi şarkıcılara esin kaynağı oldu. David Bowie´nin 'Fame'i, Prince'in 'Kiss'i ve George Clinton'ın 'Atomic Dog'u açıkça, 'Out of Sight', 'Sex Machine', 'I Got You (I Feel Good)' ve 'Say It Out Loud - I'm Black and I'm Proud' gibi hitlere imza atan James Brown'un ritimlerine dayanıyordu.
Yayın tarihi: 25.12.2006
624
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.