Magazin

Sonbahar'da hastalıklara dikkat!

Sonbahar'da hastalıklara dikkat!

Sonbaharda, özellikle viral enfeksiyona bağlı gelişen kabakulak, su çiçeği ve grip gibi hastalıklara karşı daha dikkatli olunması gerektiği bildirildi.

Konya Numune Hastanesi Başhekimi Opt. Dr. Vedat Erden, sonbaharın gelmesiyle ortaya çıkan gecegündüz arasındaki sıcaklık farkı ile kalabalık ortamların çok sayıda hastalığı beraberinde getirdiğini söyledi.

Bu mevsimde viral enfeksiyona bağlı gelişen kabakulak, su çiçeği, grip, üst solunum yolu rahatsızlıkları gibi hastalıkların çocuk yaşta daha çok görüldüğüne dikkati çeken Erden, şunları kaydetti:

"Okulların açılması hastalıkların yaygınlaşmasında büyük risk oluşturuyor. Çünkü, kalabalığı seven ve çok kolay bulaşan viral enfeksiyonlu hastalıklar, henüz vücut direnci tam oluşmamış çocukları hemen etkisi altına alabiliyor. Ayrıca, soğuklarla birlikte kahvehanelerin dolması da hastalıkların bulaşmasında önemli bir etken. Bu yüzden, toplu bulunan yerlerin havasının sürekli değiştirilmesi ve temiz tutulması gerekiyor."

Isı farkından ortaya çıkan romatizmal hastalıkların da bu mevsimdeçok fazla görüldüğünü belirten Erden, "Sonbahar, tam bir hastalık mevsimidir" diye konuştu.

VÜCUT DİRENCİ İÇİN UYGUN BESLENME
Sonbaharda yaygınlaşan özellikle viral enfeksiyonlu hastalıkların önlenmesinde hava koşullarına uygun giyinme, temiz ortamlarda bulunmanın yanı sıra beslenmeye de dikkat edilmesinin önemine değinen Erden, hastalıklara karşı en iyi savunmanın güçlü vücut direnci olduğunu söyledi.

Bu nedenle sonbahar aylarında C vitamini içeren gıdalara ağırlık verilmesi gerektiğini bildiren Erden, "Sonbahar aylarında domates ve maydanoz gibi sebzeler, C vitamini için en iyi kaynaktır" dedi.
(aa)
Yayın tarihi: 25.09.2002
324
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.