Magazin

Son yolcunun adı Attila İlhan'dı

Son yolcunun adı Attila İlhan'dı

Türk edebiyatının usta şairi Attila İlhan'ın son yolculuğu, her kesimden, her kuşaktan ve her görüşten katılan insanlarla, sokaklara sığmayan bir vefa seline dönüştü.

Mecidiyeköy'deki Kanaltürk önünde yapılan ilk törenin ardından Attilá İlhan'ın naaşı Atatürk Kültür Merkezi'ne (AKM) getirildi. Türk bayrağına sarılı naaşı, saat 10.30 civarında, alkışlar eşliğinde hazırlanan platformun üzerine yerleştirildi. Gazeteci Merdan Yanardağ'ın sunuculuğunu yaptığı tören sırasında kızkardeşi Çolpan İlhan, yeğeni Kerem Alışık, gazeteci arkadaşı Necdet Sevinç ve Prof. Dr. Erol Manisalı birer konuşma yaptı.

Çolpan İlhan 'Bir ağabey olarak Attila İlhan'ı anlatırken duygularını, 'O 'An gelir Attila İlhan gider' demişti, bir tanecik abim. O anın geleceğine de inanmıyordum. Attila İlhan öldü mü, ölür mü, onu sizler, bu toplum gösterecek' sözleriyle ifade etti.

OKTAY'IN GÖZYAŞLARI
Kerem Alışık, dayısını okuduğu bir şiirle uğurlarken yazar ve eleştirmen Ahmet Oktay kürsüye çıktığında gözyaşlarını tutamadı. Konuşmaların ardından omuzlarda AKM'den çıkarılan İlhan'ın naaşı, cenaze aracıyla Teşvikiye Camii'ne götürüldü. Siyaset ve sanat dünyasının yanısıra halktan da yoğun katılımın görüldüğü cenaze töreni için cami avlusu yeterli gelmeyince izdiham yaşandı ve halk sokaklara taştı. Cenazeye gelen Deniz Baykal, Erkan Mumcu, Mehmet Gül, Meral Akşener gibi siyasetçiler Attila İlhan'ın şairliğinden çok politik yanıyla ilgili konuşmalar yaptı. Cenaze namazının ardından imamın Attila İlhan'ın cenazesinin alkışlanmadan kalkması konusundaki vasiyetini hatırlatması üzerine cenaze sessizce defnedileceği Aşiyan Mezarlığı'na doğru yola çıkarıldı.

Sokaklara sığmadıTürk şiirinin anıt isminin Teşvikiye Camii'ndeki cenaze namazına katılanlar, sokaklara, caddelere taştı. Törene, başta Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer olmak üzere çok sayıda kişi tarafından çelenk gönderildiği görüldü.

TATYOSUN KAHRI
son yolcunun adı
attila ilhan'dı / miyoptu kısa boylu bir adamdı /
dostu yoktu yalnızlığı vardı / yazı makinasıyla
binmişti / bizimle konuşmaktan çekinmişti / gözlerini görseniz korkardınız / polis'ten kaçıyordu derdiniz (....)

Törende Bakan Koç'a protesto
Attila İlhan için Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenlenen törende, Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç kürsüye davet edildiğinde salondaki bazı kişiler, 'İstemiyoruz' diyerek alkışlarla, bazıları da sırtlarını dönerek bakanı protesto etti. Bakan Koç, 'Attila İlhan, şair, yazar, senarist ve gazeteci olarak benim gençliğimden beri takip ettiğim büyük bir yazardır' dedi. Törenin ardından salonun yan kapısından korumaları eşliğinde ayrılan Bakan Koç, gazetecilere 'Benim için hiçbir tepki önemli değildir. Büyük bir namuslu yazarın cenaze merasiminde, Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanı olarak burada bulunmam önemliydi. Bu görevimi de bütün asaletimle yaptım. Yuhalamalar benim başarılı olduğumun ifadesidir' dedi.

Atilla Koç 'Yanımda Çolpan Hanım (Çolpan İlhan) ile Kerem Alışık vardı. İkisi de fevkalade üzüldüler. Attila İlhan'ın vasiyetini de izah ettiler. 'Alkış istemiyorum, kendi geleneklerimize göre, beni uğurlayın' diye. Bunu vasiyet olarak söylemiş' dedi.
(Hürriyet)
Yayın tarihi: 14.10.2005
416
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.