Magazin

Son tele-şehir efsanesi

Son tele-şehir efsanesi

Güya cep telefonunuzun dinlenip dinlenmediğini şöyle anlıyorsunuz: Telefona, #31#3111 yazdıktan sonra numaranızı girip ara tuşuna basın. Telefon çalıyor veya açılıyorsa işler kötü!

Polisin, son yıllarda gerçekleştirdiği yolsuzluk ve çete operasyonlarında temel yöntem olarak zanlıların telefonlarını dinlemesi, özellikle bürokraside 'telekulak paranoyasına' neden oldu. Bu paranoya, sonunda yeni bir şehir efsanesi yarattı. Özellikle bürokratların aklını kurcalayan 'acaba beni de dinliyorlar mı?' sorusunun neden olduğu son şehir efsanesine göre; polis, jandarma ya da MİT'in sizi dinleyip dinlemediğini öğrenmenin çok kolay bir yolu var.

Siz de deneyin
Kulaktan kulağa yayılan efsaneye göre; cep telefonunuza önce #31#3111 yazıp bu numaranın arkasına kendi cep telefon numaranızı ekliyorsunuz. Sonra 'ara' tuşuna basıp telefonunuzu kulağınıza götürüyorsunuz. Eğer karşıdan hiçbir ses gelmiyorsa gözünüz aydın; demek ki sizi kimse dinlemiyor. Ama eğer karşıdaki telefon çalıyor, hele de birisi telefonu açıp 'Alo' diyorsa işte o zaman yandınız; dinleniyorsunuz. İsterseniz siz de hemen cep telefonunuza sarılıp bu yöntemi sınayabilirsiniz. Ama biz önce haberi bitirmenizi salık veririz.

'Dinleniyor muyum?
Özellikle bürokratlar, son günlerde bu yönteme sıkça başvurur hale geldiler. Üstelik bu yöntemi deneyen hemen hemen herkesin karşısına çalan bir telefon ve 'alo' diyen birisi çıkıyor. Yani efsaneye göre; hemen hemen herkesin cep telefonu dinleniyor. Hatta bu yöntemi deneyip karşıdan ses duyunca iyice paniğe kapılan Ankara'daki kimi üst düzey bürokratların polisin ilgili birimlerini arayıp, "Beni neden dinliyorsunuz?" diye sordukları da vaki.

Sükûnetinizi koruyun
Paniğe hiç gerek yok. Bu tam bir şehir efsanesi. Zira cep telefonunuza #31#3111 yazıp arkasına kendi numaranızı eklediğinizde aradığınız yer, polis, jandarma ya da MİT'in telefonları dinleyen birimi falan değil. Aslında siz, telekulağınızı değil tıpkı kendiniz gibi bir faniyi arıyorsunuz. Çünkü #31#, cep telefonu teknolojisinde, 'numaramı gizle' demek. Bu talimatın arkasına koyduğunuz 3111'in ise telefon teknolojisinde hiçbir anlamı yok.
3111'in arkasına kendi cep numaranızı ekleyerek elde ettiğiniz rakamın ilk yedi rakamı da aslında başka bir cep numarası. Bu yöntemle elde ettiğiniz rakam 14 haneli olmakla birlikte; sistem, siz 'ara' tuşuna bastığınızda bu numaranın sadece ilk yedi rakamını dikkate alıyor. Son yedi rakamını ise ciddiye almıyor.

Dolayısıyla siz, bu yöntemi denediğinizde; 'numaramı gizle' talimatı verdikten sonra, kendi numara grubunuz (505, 532, 542, 555 gibi) içindeki başka bir cep numarasını, grup numarasını belirtmeden cepten aramış oluyorsunuz. Aradığınız numaranın ilk dört hanesini, efsanenin gizemli rakamları olan 3111 oluşturuyor. Diğer üç hanesini ise bunun arkasına eklediğiniz kendi cep numaranızın ilk üç rakamı.

Hemen 'Eyvah' demeyin
Eğer sisteme kayıtlı böyle bir numara varsa; 'ara' tuşuna bastığınızda bu numarayı kullanan telefon çalmaya başlıyor. Sonra telefonu o numaranın sahibi açıyor. Yani size 'Alo' diyen, telekulağınız değil o numaranın sahibi. Size iyisi mi, bir de örnek verelim. Diyelim ki; sizin cep telefonunuzun numarası, 532 100 00 00. Birilerinin sizi dinleyip dinlemediğini merak ettiniz ve telefonunuza #31#31115321000000 yazıp 'ara' tuşuna bastınız.

Yani cebinize 'numaramı gizle' talimatı (#31#) verdikten sonra 311 15 32 numaralı telefonu aramış oldunuz. Aslında sizin aradığınız numaranın tamamı, 532 311 15 32. Ama numaranın başına 532'yi yazmamış olmanız bu durumda hiçbir şeyi değiştirmiyor. Sizin numara grubunuz 532 ile başladığı için telefonunuz aynı grup içindeki 311 15 32 numaralı telefonu arıyor.

Yine de inanmıyorsanız
Şimdi 'cep'e sarılıp ve dinlenip dinlenmediğinizi sınayabilirsiniz. Ama unutmayın ki; karşı taraftan her an küfür yiyebilirsiniz. Çünkü bu yöntemi deneyen ve numara grubu aynı olan herkes, hep aynı numarayı arıyor. Siz de hiçbir şeyden haberi olmayan aboneyle muhatap oluyorsunuz.
(Radikal)
Yayın tarihi: 01.05.2005
786
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.