Magazin

Son kararı kadın versin!

Son kararı kadın versin!

Harvard Üniversitesi profesörlerinden Richard Wrangham'ın şeytani erkek hipotezine göre, savaşma dürtüsü erkeklerin DNA'larında var. Kadınlarsa barışın koruyucuları.

İnsanlardaki savaş dürtüsünün, şempanzelerle paylaştığımız kanlı geçmişten kaynaklandığı ve bunu ancak kadınların durdurabileceği ileri sürülüyor. Maymunlar üzerinde yaptığı araştırmalarla dünya çapında ün kazanan Dr. Jane Goodall, avcı toplulukların yiyecek ve dişiler için komşu topluluklarla savaştığını söylüyor. Goodall'ın teorisine göre insanın ataları da aynı çıkarlar için savaştı. Ve o zamandan beri 'erkek psikolojisi' pek değişmedi.

Goodall ile birlikte dört yıl boyunca şempanzeleri izleyen Harvard Üniversitesi primatoloji profesörü Richard Wrangham ise 'şeytani (kötücül) erkek hipotezi'ni geliştirdi. İnsan ve şempanze DNA'larının yüzde 98.5'inin ortak olduğunu belirten Wrangham, her iki türde de erkeklerde diğer erkeklere düşmanlık gösterme güdüsü olduğu, ancak dişilerde böyle bir özelliğe rastlanmadığı sonucuna vardı.

Wrangham tezini kanıtlamak için, birbirlerini tanımayan öğrencilerle bir deney yaptı. Senaryo gereği birer devlet yöneten denekler, üzerinde petrol keşfedilen bir ada için strateji geliştiriyor. Oyunu iki erkek oynadığında her ikisi de adayı istiyor ve ulusu borca sokup askeri donanım sağlıyor. Oyun bir ve bir erkek arasında oynandığında, erkek liderin kadın lideri tehdit etme oranı dört kat fazla oluyor. Oyun savaşla bitiyor. Oyun iki kadın arasında oynandığında, iki lider petrolü bölüşürken silaha para harcanmıyor, hatta anlaşma bir kadeh şampanya eşliğinde kutlanıyor!
(Radikal)
Yayın tarihi: 11.01.2004
346
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.