Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Son arzular İnternet'te canlanıyor

Son arzular İnternet'te canlanıyor

Son arzularını yerine getirmek isteyen insanlar, artık ölümlerinin ardından bu dileklerini İnternet aracılığıyla yerine getirebilecek.

ABD'nin Dallas kenti merkezli ve yaklaşık bir yıldır faaliyet gösteren 'Last Wishes' adlı İnternet sitesi müşterilerine ölümlerinden sonra yakınlarına e-posta yoluyla kişisel mesaj, fotoğraf ve görüntü gönderme olanağı sağlıyor. Daha ilk yılında 12 bin müşteri edinen 'son arzu servisi'nin kurucuları Jonathan Yeo ve Simon Shurmer, bir arkadaşlarının ölümünden sonra bu siteyi kurma fikrinin doğduğunu belirtiyor.

Sırlar açığa çıkıyor
Kuruculardan Yeo, birçok müşterinin ölümünden sonra geride bıraktığı listede, adı geçen yakınlarına e-posta gönderilmesini arzu ettiğini söylüyor. İstek bırakanlardan bazıları geride kalan hayvanlarının bakımıyla ilgili talimatlar, bazıları cenaze törenine çağrılacak isimler gibi isteklerde bulunuyor.

Kimilerinin son arzularında yaşamlarında büyük bir gizlilik içinde sakladıkları sırlarını açığa vurduklarını belirten Yeo, İsviçre bankalarında gizli bir hesap gibi örneklere de rastlandığını söylüyor.

Mısır'daki amca canlanıyor
Last Wishes'ın en gözde son isteklerinden birisi de Web sitesinin açılışında görülen tanıtımlardan birinde gösterildiği gibi vefat sonrası iyilik yapma isteği. Sitenin tanıtımında görülen, 'Eric, gardıropdaki kahverengi ayakkabımın içinde 200 dolar var. Git al, senindir. En iyi dileklerimle. Ben' ifadesi de bunu doğruluyor. Büyük ilgi çeken sitenin resmi söylemiyse şöyle: Hayatta iki şeyden kaçılmaz: Ölüm ve vergi!
Yayın tarihi: 13.09.2004
342
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.