Magazin

Solaryumla gelen kanser riski

Solaryumla gelen kanser riski

Bazı kişilerin kış aylarında da yanık tenle dolaşmak uğruna saatlerini harcadığı solaryum seansları pahalıya patlıyor. Ayda bir kereden fazla cihazların altında yatan kişilerin, cilt kanserine yakalanma oranı oldukça yükseliyor.

Bilim adamlarının saptamalarına göre, cihazları ayda bir kereden fazla kullananlarda cilt kanseri riski yüzde 55 oranında artıyor. Bu kişilerin 20'li yaşlarda olmaları durumunda risk oranı yüzde 150'ye çıkıyor.

Konuyu ele alan New York Post gazetesi, "Ölüm tehlikesinin bile insanları korkutmadığı" yorumunu yaptı. Solaryuma girerken gazete muhabiriyle konuşan Maria Dollas adlı 39 yaşındaki bir kadın, "Ne yaparsınız, bu da güzel görünmenin bedeli. Nasılsa cilt kanseri olmazsa başka bir şey olacak. Bu şekilde hiç değilse tabutta güzel görünürüz" diye konuştu.

ABD'de her yıl 45 bin kişi cilt kanserine yakalanıyor ve 7.300 kişi cilt kanserinden yaşamını yitiriyor. Uzmanlar, kızıl saçlı ve beyaz tenlilerin cilt kanserine yakalanma riskinin esmerlere oranla daha fazla olduğunu belirtiyor.
Yayın tarihi: 17.10.2003
346
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.