Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Solaryum hastalık nedeni

Solaryum hastalık nedeni

Ankara Deri Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Nilsen İlter, solaryumun, başta melonom olmak üzere cilt kanseri türlerine ve cilt hastalıklarına neden olduğunu belirtti.

Prof. Dr. İlter, solaryumdaki ışık kaynaklarına maruz kalmanın, cilt kanserini hızlandıran temel etkenlerden biri olduğunu söyledi.

Solaryumlarda, güneşin en zararlı ışınlarından biri olan Ultraviyole B ışınının kullanıldığını vurgulayan Prof. Dr. İlter, ''ultraviyole B ışını, cilde doğrudan ve sürekli uygulandığında ciltteki renk hücrelerini aktif hale getirerek, cildi bronzlaştırıyor. Ancak bu ışın, diğer etkenlerle birlikte cilt kanserine neden oluyor'' dedi.

Özellikle yaz tatiline bronzlaşarak girmek isteyen kadınların solaryumu tercih ettiğini kaydeden Prof. Dr. İlter, solaryum merkezlerinin kontrolsüz bir şekilde çoğaldığını belirtti.

Yasal önlem alınsın
Prof. Dr. İlter, Sağlık Bakanlığından, solaryum cihazlarının kullanımını sınırlandıracak yasal önlemler almasını da istedi.

Özellikle genç kadınların solaryuma ilgi gösterdiğini anlatan Prof. Dr. İlter, ''18 yaşından küçüklerin solaryuma girmesi kesinlikle yasaklanmalı. Hayatın erken dönemlerinde ciltte yapılan müdahaleler ileride onarılmaz sonuçlara neden olabilir" dedi.

Türkiye'de cilt kanseri vakalarında önemli oranda artış olduğuna da değinen İlter, Özellikle genç kadınlar daha fazla risk altında" yorumunda bulundu.
377
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.