Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Solaris'in yazarı Lem öldü

Solaris'in yazarı Lem öldü

Bilim kurgunun en tanınmış yazarlarından, 'Solaris'in yaratıcısı Polonyalı Stanislaw Lem 84 yaşında hayata veda etti.

Yazarın sekreteri Wojciech Zemek, Lem'in Polonya Krakow'da öldüğünü söyledi, ancak yazarın ölüm nedeni hakkında açıklama yapmadı.

Ursula L. Guin ve Philip K. Dick'le birlikte bilim kurgu edebiyatının 'ciddiye alınmasını sağlayan' yazarlar arasında sayılan Stanislaw Lem, felsefeye ve dil bilime esin kaynağı olarak görülen metinler üretti.

Önce Tarkovsky sonra Soderbergh
Andrei Tarkovski'nin 1972'de, Steven Soderbergh'in 2002'de filme çektikleri 'Solaris'te, iletişimin ne olduğunu sorgulayan Lem'in, bazen kasvetli, bazen eğlenceli metinlerindeki ortak nokta 'ironi' duygusu oldu.

Lem'in biyografisi
Stanislaw Lem, 1921 yılında Polonya'da doğdu. 1941 yılına kadar Lwow'da tıp öğrenimi gören Lem, İkinci Dünya Savaşı yıllarında otomobil tamirciliği ve elektrik teknisyenliği yaptı. Lem, savaş döneminde Nazi kamplarında kaldı.

1950'lerde bilim kurgu türüne yönelen Lem'in ilk kitabı 'Kazanılan Zaman' 1955'de yayımlandı.

Amerikan Bilim Kurgu Edebiyatçıları Derneği'ne fahri üyeyken, Amerikan bilim kurgu yazınını eleştirdiği için üyeliği askıya alınan Lem'in 20'den fazla eseri bulunuyor.

Lem'in Lehçe yazdığı kitapları 40'tan fazla dile çevrildi ve yaklaşık 27 milyon sattı. Stanislaw Lem'in Türkçe'ye çevrilen kitaplarından bazıları şunlar: Aden, Soruşturma, Küvette Bulunan Günce, Yıldızlardan Dönüş, Solaris, Gelecekbilim Kongresi, Dönüşüm Hastanesi, Dünyada Barış, Ölümlü Makineler.
382
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.