Magazin

Sokak çocuklarının sayısı azaldı

Sokak çocuklarının sayısı azaldı

İstanbul İl Sosyal Hizmetler Müdürü Kahraman Eroğlu, İstanbul Valiliği'nin 4 yıl önce başlattığı çalışma sonucu kentte sokakta yaşayan çocuk sayısında önemli ölçüde azalma olduğunu bildirdi.

Eroğlu, İstanbul Valiliği'nin başlattığı "Kamu Esenliğini Sağlamak Amacıyla Sokakta Yaşayan ve Çalıştırılan Çocukları Ailesine ve Topluma Kazandırma Projesi"nin başarıya ulaştığını belirtti. Bu projenin olumlu sonuçlar vermesi üzerine, Devlet Bakanı Melda Bayer'in diğer illerde de uygulanması yönünde istekte bulunduğunu anlatan Eroğlu, "İstanbul'da müdürlüğümüz ve emniyet ekipleri, artık sokakta yaşayan çocuk bulmakta zorluk çekiyor" dedi.

4 yıl önce basında ve kamuoyunda "Bu çocuklara kim sahip çıkacak?" sorusunun gündeme geldiğini hatırlatan Eroğlu, İl Sosyal Hizmetler Müdürlüğü'ne bağlı 10 kurumda çocuklara, barınma ihtiyaçları dışında eğitim verildiğini ve meslek kazandırıldığını söyledi. Sokakta yaşayan ve çalıştırılan çocuk sayısının o dönemde de abartıldığını kaydeden Eroğlu, "Sokakta yaşayan çocuk sayısının 300-400, çalıştırılan çocuk sayısının ise 3-4 bin civarında olduğu tahmin ediliyordu" diye konuştu.

Eroğlu, 4 yılda 3 bin 500 çocukla bire bir görüşme yaptıklarını ifade ederek, daha önce sokakta yaşayan 270 çocuğun şu anda kurumlarında barındırıldığını dile getirdi. Sokakta çalıştırılan çocuklar sorununun ise ekonomik şartlara bağlı olduğuna dikkat çeken Eroğlu, bu konuda da çalışmalarının aralıksız sürdüğünü anlattı.

ÇOCUKLARINI ÇALIŞTIRAN 370 AİLEYE DAVA...
Eroğlu, ailelerin çocuklarını sokakta çalıştırmalarını engellemek için İstanbul'da 370 dava açtıklarını ve sonuçlanan 75 davanın tümünü kazandıklarını bildirdi. Bu davaların amacının aileleri çocuklarını çalıştırmaktan vazgeçirmek olduğunu anlatan Eroğlu, böyle ailelere çocuklarını çalıştırdıkları için hapis cezası verildiğini ve bunun da 350 milyon lira para cezasına çevrildiğini kaydetti.

İl Sosyal Hizmetler Müdürlüğü'nün, ailelerin çocuklarını sokakta çalıştırmalarını engellemek için ayrıca, halen 600 çocuğun ailesine okul masrafları için maddi yardımda bulunduğunu belirten Eroğlu, başlattıkları "hamilik" sistemiyle de çeşitli firmaların 72, İstanbul Sanayi Odası'nın da 50 çocuğun masraflarını karşıladığını söyledi.

OKUL VE AİLELERE UYARI
Kahraman Eroğlu, yeni eğitim ve öğretim döneminin yakında başlayacağını da hatırlatarak, çocukların sokağa itilmemesi için okul ve ailelere uyarıda bulundu.

Eroğlu, "Okullarda çocuklara baskı yapılmasın. Okul ihtiyaçları konusunda okul dernekleri, okul yöneticileri muhtaç ailelerin çocuklarına destekte bulunsun. Aileler de çocuklarına `mutlaka şu okula gideceksin, şu başarıyı elde edeceksin` diye baskı yapmasın" dedi.
Yayın tarihi: 24.08.2002
409
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.