Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Soğuklar güzelliğinizi bozmasın

Soğuklar güzelliğinizi bozmasın

Soğukların bastırmasıyla gelen, hava kirliliği, sert hava, azalan nem ile birlikte kadınların ciltleri ve saçlarının bakıma olan ihtiyaçlarının arttığı ifade ediliyor. Yıpranmış saçlar, ağrıyan ayaklar, kuruyan cilt için doğal yöntemlerle kış aylarının güzelliğe etkisinin azaltılmasının mümkün olduğu belirtiliyor.

İş, yemek, bulaşık, çocuk bakımı gibi işlerden kendilerine zaman ayıramayan kadınların kış aylarında azalan nem, hava kirliliği ile birlikte ciltleri ve saçları olumsuz etkileniyor. Parlak gözler, yumuşak saçlar, ağrıyan ayaklar, nemli dudaklar, cilt bakımı ve ruhsal durumu rahatlatıcı doğal reçeteler, soğuk havanın etkisini azaltıyor. Haftada bir veya 15 günde bir uygulanacak bakımlarla rahatlamak mümkün.

PARLAK GÖZLER
Gözler yorgun ve çevresinde mor halkalar oluşmasını soğuk havalar daha da belirginleştiriyor. Kuru papatyaları bir bardak sıcak suya batırıp üç dakika bekletildikten sonra, bir parça pamuk yardımı ile ılık papatya çayına batırıp gözlerin üzerine yerleştirilmesi bu soruna çare olarak gösteriliyor. 5 dakika uygulanan bakım sonrasında gözlere canlılık geliyor.

AYAKLARI RAHATLATMAK İÇİN
Kışın kapalı ayakkabılar içinde kaldıktan sonra hava almayan ve yıpranan ayaklar için de yapılması gereken bakım şöyle:
"Bir tas sıcak suyun içine 2 kaşığı tuz, 3 damla lavanta yağı damlatın. Çocukların oynağını küçük camdan yapılmış bir avuç bilyeyi bu suyun içine atın ve ayaklarınızı 10 dakika bilmeler üzerinde gezdirin."

NEMLİ DUDAKLAR
Soğuk havalarda çatlayan dudaklar için en etkili ilaç bal. Balın içinde bulunan mineral, vitamin ve proteinler aynı zamanda enfeı etkisi bulunan bakım ise şöyle:

"Bir salatalığı rendeleyin, buna yine rendelenmiş bir tutam zencefil ekleyerek püre haline gelinceye kadar karıştırın. Bu karışımı büyük bir bardakta yaptığımız ayranın içinde dökün ve için."

YUMUŞAK SAÇLAR
Soğuk havalar ve kirlilik nedeniyle saçlar canlılığını kaybediyor. Matlaşan saçların uçları kırılmaya başlıyor. İki yemek kaşığı badem yağını sıcak su ile karıştırıp, ıslak saçlarınıza masaj yapılarak, 30 dakika bekletilmesi gerekiyor. uygulanan saçın daha sonra şampuan ile yıkanılması ile bakım tamamlanıyor.

KIŞ DEPRESYONUNA KARŞI
Mideye, sinirlere doping etkisi yapacak, kış depresyonuna karşı rahatlatıcı etkisi bulunan bakım ise şöyle:
"Bir salatalığı rendeleyin, buna yine rendelenmiş bir tutam zencefil ekleyerek püre haline gelinceye kadar karıştırın. Bu karışımı büyük bir bardakta yaptığımız ayranın içinde dökün ve için."
Yayın tarihi: 02.02.2003
348
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.