Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Soğuk, kalbin düşmanı

Soğuk, kalbin düşmanı

Aşırı soğukların yaşandığı yörelerde, hava koşullarının insan sağlığını olumsuz etkilediği hatırlatıldı. Kayseri Sağlık Müdürü Dr. Hakan Karabulut, 1 yaşını doldurmamış bebeklerin soğuk odada yatırılmamasını, kalp ve yüksek tansiyon rahatsızlığı bulunan hastaların soğuk havalarda ağır işler yapmamasını istedi.

Sağlık Müdürü Dr. Karabulut, soğuğun neden olduğu hastalıkların özellikle küçük çocuk ve yaşlılarda daha sık görüldüğünü, yaşlılarda vücudun hava sıcaklığına uyum gösterme yeteneğinin azaldığını söyledi. Yaşlıların soğuğa karşı daha duyarlı olduklarını ve yaşlıların yaşadıkları mekanlarda oda sıcaklığının sık kontrol edilmesi gerektiğini söyleyen Dr. Karabulut, "Yaşını doldurmamış bebekler hiçbir zaman soğuk odada yatırılmamalı. Bebeklerin vücut ısısı yetişkinlere oranla daha hızlı kaybolur" diye konuştu.

Dengeli beslenmenin vücut ısısının korunmasını sağlayacağını da söyleyen Karabulut, şu önerilerde bulundu: "Isı kaybına neden olacağı için soğuk havalarda alkollü içeceklerden uzak durun. Bol meyve ve sebze tüketin. Kalp hastalığı ya da yüksek tansiyonunuz varsa doktora danışmadan soğuk havada dışarda ağır işler yapmayın."
(DHA)
382
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.