Magazin

Soğuk hava yurda geri dönüyor

Soğuk hava yurda geri dönüyor

Türkiye, salı gününden itibaren Balkanlar üzerinden gelen yeni bir soğuk ve yağışlı havanın etkisine girecek.

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nden yapılan "Meteorolojik Uyarı"ya göre, yarın, Doğu Akdeniz kıyıları, Güneydoğu Anadolu ile Doğu Anadolu'nun güneydoğusu hafif yağışlı geçecek. Yağışlar, Doğu Anadolu'nun güneydoğusunda kar, diğer yerlerde yağmur şeklinde olacak.

Salı günü işler değişiyor
Ancak Türkiye salı günü sabah saatlerinden itibaren Balkanlar'dan gelen yeni bir soğuk ve yağışlı havanın etkisine girecek. Buna göre, 7 Aralık Salı günü Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Batı ve Orta Karadeniz ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu'nun batısı yağışlı geçecek.

Yağışlar, Marmara'nın doğusunda yağmur ve sağanak, öğleden sonra Trakya ile yurdun iç kesimlerinde sıcaklık düşüşüne paralel olarak karla karışık yağmur ve kara dönüşecek. Kar yağışları Batı Karadeniz'in iç kesimleri ile İç Anadolu'nun kuzeyinde etkili olacak.

Çarşamba
8 Aralık Çarşamba günü Karadeniz, İç Anadolu'nun doğusu, Doğu Akdeniz, Güneydoğu Anadolu ile Doğu Anadolu'nun batısı yağışlı geçecek. Yağışlar, Güneydoğu Anadolu'da etkili olmak üzere, Doğu Akdeniz kıyıları, Güneydoğu Anadolu ile Karadeniz kıyılarında yağmur ve yağış alan diğer yerlerde kar şeklinde olacak.

Sıcaklıklar da azalacak
Hava sıcaklığı ise yarın doğu kesimlerde 2-4 derece azalacak, batı kesimlerde biraz artacak. Ancak salı günü öğleden sonra karayel ile birlikte yurdun iç ve batı kesimlerinde hissedilir derecede (6-8 derece) azalacak. Hava sıcaklığındaki azalış çarşamba günü güney kesimlerde etkili olacak.

Rüzgar, salı günü öğleden sonra yurdun batı kesimlerinde kuzey ve batı (karayel) yönlerden kuvvetli olarak esecek. Salı günü beklenen ani sıcaklık düşüşü, kuvvetli karayel ve yurdun iç kesimlerinde görülecek kar yağışlarının oluşturacağı olumsuz şartlara karşı ilgililerin ve vatandaşların tedbirli olmaları gerekiyor.
Yayın tarihi: 05.12.2004
350
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.