Magazin

Soğuk hava, kalp düşmanı

Soğuk hava, kalp düşmanı

Aşırı soğukların yaşandığı yörelerde hava koşullarının insan sağlığını olumsuz etkilediği belirtildi. Kayseri Sağlık Müdürü Dr. Hakan Karabulut, kalp ve yüksek tansiyon rahatsızlığı bulunan hastaların soğuk havalarda ağır işler yapmamasını önerdi.

Sağlık Müdürü Dr.Hakan Karabulut, soğuğun neden olduğu hastalıkların özellikle küçük çocuk ve yaşlılarda daha sık görüldüğünü belirtirken, yaşlı kişilerde, vücudun hava sıcaklığına uyum gösterme yeteneğinin azaldığını anlattı.

Yaşlıların soğuğa daha duyarlı olduklarını ve yaşlıların yaşadıkları mekanlarda oda sıcaklığının sık sık kontrol edilmesi gerektiğini söyleyen Dr. Karabulut, "Yaşını doldurmamış bebekler hiç bir zaman soğuk odada yatırılmamalı. Bebeklerin vücut ısısı yetişkinlere oranla daha hızlı kaybolur" diye konuştu. Dengeli beslenmenin vücut ısısının korunmasını sağlayacağını da söyleyen Karabulut, şu önerilerde bulundu:

"Isı kaybına neden olacağı için soğuk havalarda alkollü içeceklerden uzak durun. Bol bol meyve ve sebze tüketin. Kalp hastalığı ya da yüksek tansiyonunuz varsa doktora danışmadan soğuk havada dışarda ağır işler yapmayın."
(DHA)
Yayın tarihi: 23.11.2002
517
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.