Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Soğuk algınlığına dikkat

Soğuk algınlığına dikkat

Uzmanlar özellikle kış aylarında basit soğuk algınlığı gibi görülen rahatsızlıkların astım veya zatürree gibi rahatsızlıkların habercisi olabileceğini belirtiyorlar.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Meftun Ünsal, kış aylarında üst solunum yolu enfeksiyonlarına çok sık rastlanıldığını belirtti. Ünsal, iyi bir tedaviyle bu rahatsızlıkların bir hafta içinde giderilebileceğini söyledi. Öksürük, balgam ve nefes darlığı gibi rahatsızlıklara karşı duyarlı olunması gerektiğine dikkati çeken Ünsal, ''Öksürme şikayeti 15 gün içinde geçmeyen kişinin mutlaka göğüs hastalıkları uzmanına görünmesi gerekir'' dedi.

Zatürree habercisi olabilir
Ünsal, halk arasında ''grip göğsüme indi'' şeklinde adlandırılan ve basit soğuk algınlığı gibi görülen rahatsızlıkların astım, zatürree veya kronik bronşitin habercisi olabileceğini, söz konusu hastalıkların soğuk algınlığı sonucu ortaya çıkmadığını ve bu hastalıklar için vücutta bir zemin varsa soğuk algınlığı gibi başlayıp ortaya çıktıklarını anlattı.

Doktora gidilmeli
Soğuk algınlığı geçmiş olmasına rağmen, öksürük, balgam, göğüste tıkanıklık, hırıltılı solunum, nefes darlığı gibi şikayetlerin devam etmesi durumunda astım, zatürree veya kronik bronşit şüphesiyle mutlaka doktora gidilmesi gerektiğini söyleyen Ünsal, ''Türkiye'de her yüz kişiden 5 ile 10'u astım hastasıdır, ancak astım hastalarının çoğu hastalıklarının farkında değil'' diye konuştu.

Ünsal, özellikle sigara içen insanların şikayetlerini sigaraya bağlayarak hastalığı göz ardı ettiklerini sözlerine ekledi.
Yayın tarihi: 23.12.2003
297
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.