Magazin

Ismarlama bebek "tıpatıp"

Ismarlama bebek "tıpatıp"

Kan hastalığı olan ağabeyini kurtarmak için 'laboratuvarda seçilen' Jamie, dört yaşındaki Charlie'nin tıpatıp kopyası. Kök hücre nakli için sorun yok.

Britanyalı Whitaker çifti rahat nefes aldı: 'Ismarlama bebek', kurtarmak üzere doğduğu hasta ağabeyinin kopyası. Britanya'da 'ısmarlama bebek yöntemi' yasak olduğu için haziranda ABD'de doğan Jamie Whitaker'dan ağabeyine iyi bir haber geldi.

Bebeğin kök hücrelerinin, hayatını kurtarmak üzere dünyaya getirildiği ağabeyi Charlie ile uyuştuğu bildirildi. Bir aylık bebek Jamie Whitaker, dört yaşındaki ağabeyi Charlie'nin 'kurtarıcısı' olacak. Michelle-Jayson Whitaker, ilk çocukları Charlie'nin ölümcül bir kan hastalığına yakalandığını ve tek kurtuluşunun da 'kök hücre nakli' olduğunu öğrenince, ısmarlama bir bebek dünyaya getirmeye karar vermişlerdi.

Aile, Britanya yasalarınca yasak olduğu için, ABD'ye gidip laboratuvar ortamında geliştirilen ceninlerden Charlie'nin genetik yapısına en yakın olanını seçmişti. Ismarlama bebek haziran ayında, sezaryenle dünyaya geldi. Bebeğin doğumuyla birlikte, ısmarlama bebek dünyaya getirmenin etik bir davranış olup olmadığına ilişkin bir tartışma alevlendi. İlk tahliller küçük Jamie'nin kök hücrelerinin Charlie'ninkiyle uyuştuğunu gösterdi.

Altı aylıkken nakil
Ancak tedaviye başlayabilmek için Whitaker'ler Jamie'nin altı aylık olmasını beklemek durumunda, çünkü ancak o zaman Jamie'nin de aynı kan hastalığını taşıyıp taşımadığı anlaşılabilecek. Whitaker'lerin doktoru Dr. Muhammed Taranissi, Jamie'nin hücrelerinin Charlie'ninkilerle uyum sağlayacağını baştan beri tahmin ettiklerini, ancak her zaman yüzde 22'lik bir yanılma payının olduğunu belirtti. Anne Michelle Whitaker, dün BBC'ye verdiği demeçte, "Önümüzdeki yıl Charlie için çok zor olacak. Kemoterapi görecek, ardından sıra kök hücre transplantasyonuna gelecek. Ancak sonra hepsi bitecek ve Charlie sağlıklı bir çocuk olacak" dedi.
(Radikal)
Yayın tarihi: 23.07.2003
244
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.