Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Skandallar müzesi!

Skandallar müzesi!

Karun Hazinesi'nden bir parçanın çalındığı Uşak Arkeoloji Müzesi müdürünün, 'kaçakçılığa yardımcı olmak', 'hırsızlığa zemin hazırlamak' ve 'müzede âlem yapmak' suçlamalarıyla yargılandığı ortaya çıktı.

Karun Hazinesi'ne ait kanatlı denizatı biçimindeki altın broşun çalınarak yerine sahtesinin konulduğu Uşak Arkeoloji Müzesi'nin müdürü Kazım Akbıyıkoğlu'nun, "eski eser kaçakçılığına yardımcı olmak", "Atatürk'ün eşyalarının bulunduğu müzenin soyulmasına zemin hazırlamak" ve "müzede kadınlarla âlem yapmak" suçlamalarıyla açılan davalarda yargılandığı ortaya çıktı.

"Müzenin güvenliği yetersiz" uyarısının da Kültür ve Turizm Bakanlığı'na müze müdürlüğü tarafından değil, Uşak İl Emniyet Müdürlüğü'nce yapıldığı anlaşıldı. Milliyet'in ortaya çıkardığı Uşak Arkeoloji Müzesi'ndeki skandalın ardından Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından başlatılan soruşturma da sürüyor. Milliyet'in, müzenin güvenliğiyle ilgili sorusuna Bakanlık şu yanıtı verdi:

"Uşak İl Emniyet Müdürlüğü'nün 05 Mayıs 2004 tarih ve 3443 sayılı yazısı ile Uşak Müzesi'nin güvenliğinin yetersizliği bakanlığımıza bildirilmiş. Bunun üzerine bakanlığımız, İzmir Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü'nü görevlendirmiştir. Yapılan inceleme sonucunda mevcut güvenlik sisteminin tamirinin pahalı olacağı, garantisinin bir yıl olduğu ve sistemin yalnızca bir bölümünün devre dışı kaldığı bildirilmiştir. Bunun üzerine sistemin yenilenmesi kararı alınmış, gerekli rölöve ve keşif çalışmaları hazırlanmıştır. Konuya ilişkin olarak bakanlığımız Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü'nden ödenek gönderilmesi üzerine ihalesi yapılarak Aralık 2005'te elektronik güvenlik sistemi yenilenmiştir."

İşte o üç dava
Açıklamada, Müze Müdürü Kazım Akbıyıkoğlu'nun yargılanmaya devam ettiği davalara ilişkin bilgilere de yer verildi. İşte Akbıyıkoğlu'nun davaları:

1 - Eski eser kaçakçılığına yardım
Afyon Asliye Hukuk Mahkemesi, 24 Şubat 1999'da Hayrettin Duman'ın dükkânında ele geçirilen tarihi eserlerin, Duman'ın oğlu koleksiyoner Hakan Duman'a ait olup olmadığını Uşak Arkeoloji Müze Müdürlüğü'ne sordu. Müze, 17 Mart 1999'da verdiği yanıtta, 40 parçanın arkeolojik eser, 9 eserin ise sikke olduğunu ve bunların koleksiyoner Hakan Duman üzerine kayıtlı olduğunu bildirdi. Ancak, Çevre ve Kültür Bakanlığı müfettişlerince yapılan soruşturma sonucunda, Müdür Akbıyıkoğlu'nun gelen evrak defteri üzerinde tahrifat yaparak, eserlerin yakalanmadan önce Hakan Duman'a ait olduğunu göstererek tarihi eser kaçakçılığını örtbas etmeye çalıştığı belirlendi. Bununla ilgili olarak Akbıyıkoğlu halen Uşak 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde 2002 / 148 Esas no ile yargılanıyor.

2 - Atatürk Müzesi'ndeki hırsızlığa göz yummak
"Uşak Arkeoloji Müzesi'ne bağlı Atatürk Etnografya Müzesi'ne 2001'de hırsız girdiği, olayın Müze Müdürü Akbıyıkoğlu tarafından emniyete bildirilmediği ve bu durumun müze çalışanlarınca rapor edildiği, daha sonra Hasan Zora isimli bir kişi tarafından Atatürk ve Etnografya Müzesi'ne ait çalınan eserlerin müzeye iade edildiği" iddialarıyla ilgili olarak müfettiş görevlendirildi. Müfettiş incelemesi sonucunda konu mahkemeye intikal etti. Atatürk'ün kullandığı eşyaların yanı sıra, elyazması kitapların da bulunduğu müzeden başka eser çalınıp çalınmadığı ise belirlenemedi. Çünkü eserlerin sağlıklı envanter kaydı yoktu. Müdür Akbıyıkoğlu açılan davada yargılanmaya devam ediyor.

3 - Uşak Müzesi'nde kadınlarla âlem
Müzenin karşısında ikâmet eden ve barda çalışan kadınlarla müzede âlem yapıldığı, mesai saatleri içinde müdür ve bazı personelle içki içilip kumar oynandığı, aşırı alkol alanların müzede sabahladığı yönündeki iddialar, Uşak İl Kültür ve Turizm Müdürü Şerif Arıtürk tarafından soruşturuldu. Soruşturma sonucunda Akbıyıkoğlu'nun barda çalışan kadınlara ev tuttuğu, ev sahibi Hacı Teyze'nin (Makbule Kumdakçı) müzeye gelip sık sık şikâyet ettiği, kadınların sürekli müzeye geldikleri, ev sahibinin sonunda kadınların eşyalarını müzenin bahçesine attığı ve bir hafta eşyaların müze bahçesinde kaldığı anlaşıldı. Müdür Akbıyıkoğlu açılan davada yangılanmaya devam ediyor.
(Milliyet)
465
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.