Magazin

Şizofreniye 'çayda çıra' depresyona 'sufi'

Şizofreniye 'çayda çıra' depresyona 'sufi'

İbni Sina, Farabi ve Razi gibi Türk bilginlerinin ilk adımını attığı 'Müzikle Terapi' Avrupa ve Amerika'da psikolojik rahatsızlıkların tedavisinde kullanılıyor.

Türkiye'de Memory Center Psikiyatri Merkezi'nde, hastalarına müzik terapisi uygulayan Dr. Adnan Çoban, Türk insanının sorunlarına ve hastalıklarına uygun müzik terapilerinin geliştirilmesi amacıyla, bilimsel araştırmalar yaptığını söylüyor.

Dr. Çoban, 'Bilimsel araştırmalar psikiyatrik rahatsızlıklarda ilaç ve psikoterapiye ek olarak müzik tedavisi verilmesinin olumlu sonuçları olduğunu gösterdi. Kişiye uygun müziği seçerken, bir kulaklık yardımıyla çeşitli müzikler dinletiyoruz. Sevdiği müziklerin neler olduğunu öğreniyoruz. Ardından beyin elektrosunu çekerek, hastanın dinlediği müziklere, beyninin verdiği tepkileri izliyoruz' diyor.

CD'ye kaydedip veriyorlar
Hastaya iyi gelen müziği saptadıktan sonra, ortaya çıkan müziği ve şarkıyı bir CD'ye kaydedip hastaya verdiklerini belirten Dr. Çoban, CD'nin günün belli saatlerde dinlenmesini önerdiklerini söylüyor.

Memory Center Nöropsikiyatri Merkezi'nde 'müzikle tedavi ünitesi' kuracağını anlatan Dr. Çoban, 'Bilimadamlarına rast, yöneticilere ısfahan makamı iyi geliyor. Ney sesi ise aşırı stres çekenleri rahatlatıyor' diyor.

Aşırı strese ney iyi geliyor
Hiperaktif çocuklarda davranış bozuklukları ve konsantrasyon güçlüğü görüldüğünü belirten Dr. Çoban, 'Yapılan araştırmalarda, yavaş ritmde dinletilen müziğin hiperaktif çocukların beynindeki oksijenlenmeyi artırdığı ortaya çıkmış. Müzik sayesinde bu çocuklarda yüksek konsantrasyon sağlamak mümkün' diyor. Otistik çocukların ise dış dünyaya kapalı olduğunu, konuşmadıklarını, ancak müzik sesi duyduklarında tepki verdiklerini anlatan Dr. Çoban, 'Bir araştırmada 12 otistik çocuk iki yıl boyunca incelenmiş. Otistik çocukların müziğe normal çocuklardan daha fazla tepki verdiği ortaya çıkmış' diyor.
(Hürriyet)
Yayın tarihi: 16.06.2005
165
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.