Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Şizofreni saldırganlık demek değil

Şizofreni saldırganlık demek değil

Prof. Dr. Köksal Alptekin: "Türk toplumu şizofreniyi yanlış tanıyor. Toplumda şizofreniye karşı büyük bir korku var, saldırganlıkla şizofreni özdeşleştiriliyor."

Şizofreni hastası ailelerinin, şizofreni hastalığını toplumdan saklama eğilimi gösterdikleri bildirildi. Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Psikiyatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Köksal Alptekin, A.A muhabirine yaptığı açıklamada, Türk toplumunun şizofreniyi yanlış tanıdığını belirtti.

Saldırganlık sanılandan az
Aynı zamanda İzmir Şizofreni Dayanışma Derneği´nin de başkanlığını yapan Prof. Dr. Alptekin, şunları kaydetti: ´´Şizofreni utanılan ve başkalarından saklanan bir hastalık durumunda. Toplumumuzda bu hastalık hakkında bilinmeyen birçok şey var. Şizofreninin düzelmeyen ve mutlaka kalıtsal olan bir hastalık olduğu doğru değildir. ABD Ulusal Ruh Sağlığı Enstitüsü´nün yaptığı bir araştırmaya göre, düzenli tedavi gören hastaların yüzde 20´sinde düzelme görülmüştür. Hastalığın kalıtımsal bir yatkınlığı söz konusu olsa da akrabasında şizofreni hastalığı bulunmayan kişilerde de şizofreni gelişebilir.´´ Türkiye´de 600 bin şizofreni hastası bulunduğuna dikkati çeken Prof. Dr. Alptekin, hastalıkta şiddet ve saldırganlığın sanıldığından daha az olduğunu belirtti.

Şizofrenler toplumdan kaçma eğilimi gösteriyor
Alptekin şunları söyledi: ´´Toplumda şizofreniye karşı büyük bir korku var. Saldırganlıkla şizofreni özdeşleştiriliyor. Oysa, antisosyal kişiler ve madde bağımlılarının şizofrenlerden daha saldırgan olduklarını gözlemliyoruz. Tüm şizofreni hastalarının saldırgan olduğunu düşünmek,hastalara yapılan bir haksızlıktır. Aksine, onlar toplumdan kaçma eğilimi gösteriyor.´´
306
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.