Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Sivilcesiz günler yakında!

Sivilcesiz günler yakında!

Sonunda akneye yol açan bakterinin de genetik şifresi çözüldü. Vücutta, bakterinin cilde zarar vermesine yardım eden 2 bin 333 gen tanımlandı. Yeni akne ilaçları yolda.

Yeni neslin sivilce derdi tarih olacak gibi. Alman bilim adamları, akne oluşumuna sebep olan bakterinin genetik şifresini çözdü. Uzmanlar bu kefşin ardından, gençlerin yüzde 80'ini etkileyen ve yaşlılarda da görülebilen akneye karşı yeni tedavi yöntemlerinin yolda olduğunu müjdeledi.

Akne, genellikle ciltteki salgı bezlerinin fazla yağ ürettiği ergenlik döneminde ortaya çıkıyor. Bu dönemde ölü deri hücreleri yüz, omuzlar, sırt ve göğüsteki gözenekleri tıkıyor. Normalde zararsız olan ve tüm yetişkin ciltlerde bulunan 'propionibacterium' adı verilen bakteri aknenin oluşmasında rol oynuyor. Bu bakteri kıl foliküllerinin altındaki yağ bezelerinde bulunuyor.

Sayıları şaşırttı
Georg August Üniversitesi bilim adamları, bakterinin insan cildine saldırıp zarar vermesine yardımcı olan genler keşfettiklerini ve 2 bin 333 adet gen tanımladıklarını açıkladı. Araştırmayı yürüten bilim adamı Holger Bruggeman, insan dokusuna zarar veren genlerin bu kadar çok sayıda olmasına şaşırdıklarını söyledi. Bu zarardan ortaya çıkan artıkların da bakterinin varlığını sürdürmesine yol açtığı bildirildi.

Bazı insanların cildinin akneye diğerlerinden daha yatkın olmasının nedenini ise hâlâ kesin olarak bilmediklerini söyleyen Holger Bruggeman,
"Bakteri cilde zarar vermeye başladığında ateşlenme ortaya çıkıyor. Düşüncemize göre, herkesin bağışıklık sistemi farklı olduğu için akne yatkınlığı da buna bağlı olarak değişik olabilir" dedi.

Depresyona yol açıyor
Britanya'daki Akne Destek Grubu yöneticisi Alison Dudley, bunun gelecek nesiller için heyecan verici bir gelişme olduğunu söyleyerek, aknenin kimi zaman depresyona ve intihar düşüncesine sürükleyebildiğini hatırlattı.
(Radikal)
378
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.