Magazin

'Sivil' toplum devlet kuşatmasında

'Sivil' toplum devlet kuşatmasında

Türkiye'de, sivil toplum örgütlerinin hareket alanlarının, büyük ölçüde devlet tarafından belirlendiği ya da sınırlandığı ve bu sınırlı alan içinde hareket ederken devletle karşı karşıya kalıp, sorun yaşadığı tespit edildi. Özellikle Toplantı ve Gösteri Yürüşleri Yasası'nın STK'ların hareket alanını daralttığı, etkinliklerini kısıtladığı belirtildi.

YÖK-TÜBA- TÜBİTAK ve ODTÜ'nün desteği ile 2 yıldır 10 ilde yürütülen, ''Sivil Toplum Kuruluşları (STK) yöneticileri ve üyelerinden devlete ve topluma bir bakış'' konulu araştırma sonuçlandı.

Araştırma hakkında bilgi veren ODTÜ Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bahattin Akşit, YÖK-TÜBA-TÜBİTAK ve ODTÜ Araştırma Fonu Projeleri tarafından desteklenen ve 2 yıldır 10 ilde yürütülen araştırmanın, mülakat ve anket şeklinde STK yöneticileri ile yüzyüze görüşmelerle yapıldığını söyledi.

Ankara, İstanbul, İzmir, Adana, Mersin, Bolu, Düzce, Adapazarı, İzmit ve Yalova'da bulunan 78 STK yöneticisi ile mülakat yapıldığını belirten Prof. Dr. Akşit, 12 Kasım ve 17 Ağustos depremlerinin STK'ların birbirleriyle ve devletle olan ilişkilerini yeniden gündeme getirdiğini bildirdi.

STK'LARIN DEMOGRAFİK ÖZELLİKLERİ

Prof. Dr. Bahattin Akşit, araştırma kapsamında STK'ların demografik yapılarını incelediklerini de kaydederek "STK'larda yönetici ve üye konumunda bulunanların cinsiyet dağılımına bakıldığında üçte ikisi erkek, üçte birinin olduğu görülmektedir" dedi.

Akşit, STK'ların barındırdığı nüfusun dağılımını ideolojik kimliklerininde etkilediğini anlatarak "Örneğin İslami eğilimli STK'lar arasında kadın ve erkek nüfusun yakın oranlarda birlikte var olduğu örnekler, yok denecek kadar az" dedi.

STK-DEVLET İLİŞKİLERİ

Yapılan araştırmada, STK-Devlet ilişkilerinin çeşitli boyutları ile ele alındığını belirten Prof. Dr. Akşit, Türkiye'de STK'ların hareket alanlarının büyük ölçüde devlet tarafından belirlendiğini ya da sınırlandığını, büyük çoğunluğunun, bu sınırlı alan içinde hareket ederken devletle karşı karşıya kalıp, sorun yaşadığını tespit ettiklerini bildirdi.

Prof. Dr. Akşit, STK'ların mevcut sivil toplum yasalarını yetersiz bulduklarını kaydederek "Özellikle Toplantı ve Gösteri Yürüşleri Yasası, STK'ların hareket alanını daraltmakta, etkinliklerini kısıtlamakta" diye konuştu. (aa)
Yayın tarihi: 24.06.2002
446
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.