Magazin

Sıtma ve frengi ilaçlarında Kızılay tekeli kalkıyor

Sıtma ve frengi ilaçlarında Kızılay tekeli kalkıyor

Sıtma ve frengi ilaçlarının ithalinde Kızılay'ın tekeli kaldırılıyor. Bu ilaçların eczanelerde serbest satılması için hazırlanan yasa tasarısı TBMM'ye sunuldu.

İlk olarak Refahyol döneminde TBMM'ye sunulan ancak seçimler nedeniyle üç dönem kadük olan "Sıtma ve Frengi İlaçları İçin Yasanın Yürürlükten Kaldırılmasına Dair Yasa Tasarısı" Başbakan Recep Tayyip Erdoğan imzası ile yeniden TBMM'ye sunuldu.

Türkiye'de sıtma hastalığının tedavisi ve kontrolü amacıyla kullanılan ilaçların "Sıtma ve Frengi İlaçları İçn Yasası" çerçevesinde temin edildiği belirtilen tasarıda, "Günümüzde işlevini büyük ölçüde yitiren Yasanın serbest piyasa ekonomisi şartlarına ve Avrupa Birliği'nin gümrük mevzuatına uyumlu hale getirilmesi ve rekabet imkanlarının sağlanması artık bir zorunluluk halini almıştır. Kaldı ki 1935 yılında yürürlüğe giren söz konusu Yasanın, serbest piyasa ekonomisi uygulanan günümüzde rekabeti önlediği ve günümüz şartlarına uymadığı bir gerçektir" denildi.

KIZILAY'IN TEKELİ KALKIYOR
Gerekçede, sıtma ilaçlarının ithal imtiyazının Kızılay'ın elinde bulunmasının serbest piyasa ekonomisine aykırı olduğu vurgulandı. Sıtma ilaçlarından Primethamine ve Choloroquine'nin başka hastalıkların tedavisinde de sıkça kullanıldığı belirtilen gerekçede, bunların eczanede satılmadığı için vatandaşların, teminde güçlük yaşadığı kaydedildi. İlaçların ithalinin uzun zaman aldığı vurgulanan gerekçede, "Bu yasanın yürürlükten kaldırılmasının sıtma ilaçlarının temini açısından herhangi bir sorun yaratmayacağı, aksine kolaylık sağlayacağı düşünülmektedir" denildi.

Tasarıyla, AB mevzuatına uyumunun sağlanması ve sözkonusu ilaçların teminindeki güçlüklerin ortadan kaldırılarak rekabet ortamının oluşturulması, güncel ve gelişmelere açık bir uygulama ortamının oluşturulması amaçlanıyor.
(ANKA)
Yayın tarihi: 14.04.2003
355
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.