Magazin

Şişmanlık kanser riskini artırıyor

Şişmanlık kanser riskini artırıyor

Şişmanlığın, menopoz doneminden sonra meme kanseri riskini 2 kat artırdığı bildiriliyor.

Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Haluk Onat, tüm dünyada her 10 kadından birinin yakalandığı meme kanserinin oluşumunda, fazla kiloların ciddi etkisinin bulunduğunu bildirdi. Şişmanlığın, menopoz döneminden sonra meme kanseri riskini iki kat arttırdığını vurgulayan Onat, "Araştırmalar, et ve süt ürünleri gibi yüksek yağ içeren yiyeceklerin tüketilmesi ile meme kanseri riski arasında pozitif bir ilişki olduğunu gösteriyor" dedi.

Meme kanserinin kadınlarda görülen kanserlerin 5'te birini oluşturduğunu, Türkiye'de her 3 kadından birinin şişman olduğunu bildiren Onat, "Meme kanseri üst sosyal gruplarda daha sık görülmektedir. Bu gruptaki fazla yağ ve kalori alımı olması ile ilgisi düşünülmüştür. Bitkisel gıdalarla beslenen kadınlarda, meme kanseri eğilimi daha az bulunmuştur. Aktif sigara içenlerde risk artışı görülmemiştir, ancak pasif sigara dumanına maruz kalanlarda riskin arttığı bildirilmiştir" bilgisini verdi.

Meme kanseri görülme sıklığının yaşla birlikte arttığını, diyet, menopozda hormon kullanımının da meme kanseri risikin artıran faktörler olduğunu bildiren Haluk Onat, "Fazla kilolar ve kalıtımın yanı sıra erken yaşta adet görmek ve geç yaşta menopoza girmek de önemli risk faktörleri arasında bulunuyor" dedi.

Onat, meme kanseri ile ilgili şunları bilgileri verdi: "Meme kanserinden korunmanın en kolay yolu genç yaşta sağlıklı doğum yapmak ve doğan çocuğu emzirmektir. Bir için bundan doğal bir olay olamaz, bunu yapmakla meme kanseri riski önemli ölçüde azalacaktır. Bunun yayında kilo almamaya gayret edilecek, alkol alımının makul ölçülerde olmasına dikkat edilecek, egzersiz yapılacak. Hormon kullamında ise, gerek menopozda gerekse doğum kontrol hapları için mutlaka risklerin belirlenmesi gerekir. Horman alımı, mutlaka kısa süreli olmalıdır."
(ANKA)
Yayın tarihi: 13.01.2003
207
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.