Magazin

Şişmanlık diyabeti tetikliyor

Şişmanlık diyabeti tetikliyor

Gaziantep Üniversitesi İç Hastalıkları ve Endokrinoloji-Metabolizma Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ersin Akarsu, beslenme alışkanlıkları nedeniyle Doğu ve Güneydoğu Anadolu`da diyabet sıklığında artış görüldüğünü ve özellikle şişmanlığın, şeker hastalığının en büyük tetikçisi olduğunu söyledi.

Doç. Dr. Akarsu, diyabeti, çağın en sinsi ve gün geçtikçe artan bir hastalığı olarak tanımladı. Özellikle beslenme alışkanlıkları nedeniyle Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde her 100 kişiden 8`inin diyabetli olduğunu ve hasta olup da hastalığından haberi olmayan birçok kişi bulunduğunu belirtti.

Diyabetin kalp, damar, körlük, böbrek yetmezliği gibi hastalıklaraneden olduğunu kaydeden Doç. Dr. Akarsu, şöyle devam etti: "GAPDIAP ile ilgili çalışmalarımızda toplumu bekleyen tehlikeyi yakından gördük. Bu nedenle hemen çalışmalara başlandı. Bu sinsi hastalık gün geçtikçe artıyor ve insanların birçoğu bu hastalıktan habersiz şekilde yaşıyor. Ülkemizde insülin bulamayan çocuk ve genç diyabetliler var. Kan şekeri ölçüm gereçlerinin sağlanamaması, devlet tarafından organize edilen sigorta kurumlarının yetersiz kalması ve özel sigortalıların diyabetlileri sigortalamaktan kaçınmaları sorun olmaya devam ediyor."
Yayın tarihi: 15.11.2002
250
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.