Magazin

Şişmanlığın formülü

Şişmanlığın formülü

'Şişmanlık bir hastalıktır' diyen uzmanlar, geliştirilen beden kitle indeksi formülü ile kişinin şişman olup olmadığını kolayca anlayabileceklerini belirtti.

Uzmanlar, (BKİ: kilo/ m2) formülüyle kişilerin obezite (şişmanlık) hastalığına yakalanıp yakalanmadıklarını kolayca anlayabileceklerini belirtiyor.

Türk Eczacılar Birliği (TEB), özellikle yağlı yiyeceklerden hoşlanan Türk insanını obezite hastalığına karşı uyardı.

Eczacılar, şişmanlığın, vücutta sağlığı tehlikeye sokacak şekilde yağ depolanması sonucu oluştuğunu belirtirken, Beden Kitle İdeksi adı verilen bir formülle insanların ideal kilolarını bulabileceğini bildirdi.

ŞİŞMANLIĞIN FORMÜLÜ: (BKİ: KİLO/ M2)

Kişi, obezite olup olmadığını kilo ve boy ölçülerinin birbirine oranlayarak bulabiliyor. Vücutta bulunan aşırı yağ, genellikle Beden Kitle İndeksi (BKİ) adı verilen bir formülle ölçülüyor.

(BKİ: kilo/ m2) şeklindeki formülde; BKI vücut ağırlığının (kg) boyun karesine (mı) bölünmesiyle elde ediliyor. Örneğin 1,75 ve 85 kilo olan bir kişi boy ölçüsünün iki kere kendisiyle çarpıp (1,75x1,75), kilosunu çıkan sonuca bölerek Beden Kitle İndeksi'ni buluyor.

Uzmanlara göre, tıp dilinde bulunan sonuç eğer 18,5'ten küçükse kişi zayıf; 18,5-24,9 arasında ise normal kilolu; 25-29,9 arası ise fazla kilolu anlamına geliyor.

30'DAN YUKARI İSE OBEZ

Eğer alınan sonuç 30-39,9 ise şişman (obez); 40 ve yukarı ise aşırı şişman (aşırı obez) olarak kabul ediliyor.

Uzmanlar, sonuçları 30'dan yukarı çıkan kişilerin doktora başvurması gerektiğini belirtirken, şişmanlık hastalığının kişiyi direk etkilemese de bir çok hastalığa neden olabileceğini belirtiyorlar.
Yayın tarihi: 20.05.2002
528
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.