Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Şişmanlığın ABD'ye maliyeti 93 milyar dolar

Şişmanlığın ABD'ye maliyeti 93 milyar dolar

ABD'de önemli bir sağlık sorunu haline gelmeye başlayan aşırı şişmanlığın (obezite), ülkeye maliyetinin yılda 93 milyar doları bulduğu belirlendi.

ABD'de sağlık politikaları belirlemek için 1981'de kurulan "Center for Health Affairs" isimli sivil toplum örgütü tarafından yapılan araştırmaya göre, ülkede aşırı kilolu insanların sağlık sorunlarının tedavisi için yılda 93 milyar dolar harcanıyor. Bu giderin yarısı yaşlıların bakımı için kurulan "medicare" ve yoksullara hizmet veren "medicaid" adlı sağlık sistemlerince karşılanıyor.

Araştırmada, aşırı şişmanlığın neden olduğu sağlık sorunları için yapılan harcamalarda 1998'e göre yüzde 9 artış görüldü. Araştırma sonucunda, normal kilolu bir kişinin yıllık ortalama sağlık harcamasının 732 dolar, aşırı kilolu bir kişinin ise yıllık sağlık harcamalarının bundan yüzde 37.4 oranında fazla olduğu ortaya çıktı.
(AA)
Yayın tarihi: 14.05.2003
344
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.