Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Şişman çocuk uzun yaşamayabilir

Şişman çocuk uzun yaşamayabilir

İngiliz bilim adamları, obezitenin yaygınlaştığı günümüz toplumundaki aşırı şişman çocukların, ebeveynleri kadar uzun yaşayamayacakları konusunda uyarıda bulundular.

Leicester`da toplanan Bilim Kongresi`nde konuşan Prof. Andrew Prentice, ABD`de, orta gelirli Amerikalı kadınlar ile siyah ve İspanyol kökenli kadınların yarısının, hastalık derecesinde obez olduklarını, bu ülkede obezitenin daha çocuk yaşlarda başladığını bildirdi.

Aynı sorunun İngiltere`de de yaşandığını ifade eden Prof. Prentice, nüfusun 5`te 1`inin obez olduğunu, yüksek kalorili beslenme alışkanlığı nedeniyle bu oranın arttığını söyledi.

Beslenme alışkanlığının aynen sürmesi halinde 3 nesil sonra herkesin şişman olacağını kaydeden Prof. Prentice, bunun da büyük sağlık sorunları anlamına geldiğini belirtti.

İngiltere`de her yıl 30 bin kişinin obezite kaynaklı hastalıklardan öldüğünü, ortalama ömrün 9 yıl kadar kısaldığı ve daha da kısalacağını hatırlatan Prof. Prentice, yetişkin hastalığı olarak bilinen kalp rahatsızlıkları ve şeker hastalığının artık çocuklarda dagörüldüğünü söyledi.

Gelecekte çocukların hastalıklardan dolayı anne babalarından daha önce ölebileceklerini belirten Prof. Prentice, bunun da doğanın dengesini bozacağını bildirdi.

Prof. Prentice, "Aslında obezite bir hastalık değil, doğanın bizim yeni yaşam biçimimize verdiği bir tepki. Çare, bu yaşam biçiminin değişmesinde yatıyor" dedi.
(aa)
Yayın tarihi: 10.09.2002
144
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.