Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Sırnaşık balina yuvasına dönüyor

Sırnaşık balina yuvasına dönüyor

Kanada'nın Gold River bölgesinde üç yıldan beri balıkçıların ödünü patlatan katil balinanın evine dönmesi için hazırlıklar başladı.

Mooyah yerlileri ise balinanın, o gelmeden birkaç gün önce ölen şeflerinin ruhunu taşıdığına inanıyor. Luna adı verilen katil balina 2001'de Mooyah Körfezi'nde belirdi. Sürüsünü kaybedip kazara körfeze girdiği sanılan balina, henüz bebek olduğu için derhal insanlarla içli dışlı oldu.

Balıkçı teknelerine toslayan, suya inen küçük uçaklara çarpan, hatta bir tekneyi açığa kadar sürükleyen 'bebeğe' Luna adı verildi. Bu arada Luna'nın hava deliğinden bira döken, dişlerini fırçalamaya kalkan kendini bilmezler de çıktı.

Hükümet'ten operasyon
Sonunda Kanada hükümeti hem balıkçıların hem de balinanın sağlığı için Luna'yı götürmeye karar verdi. Mooyah yerlileri, 250 bin dolarlık operasyonu engelleyemeyeceklerini anlayınca pazartesi gecesi kanolarına binip davul çalarak ayin yaptı.

Tabii Luna da peşlerindeydi! Önceki gün düğmesine basılan operasyon gereğince Luna, önce portatif havuza, oradan kamyona yüklenerek 300 km. güneye taşınacak. Burada ailesinin göç zamanı beklenecek.
(Radikal)
341
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.