Magazin

Sırbistan-Karadağ çekildi

Sırbistan-Karadağ çekildi

Eurovision Şarkı Yarışması'na gönderilecek şarkı konusunda aralarında anlaşmaya varamayan Sırbistan ve Karadağ, yarışmadan çekilme kararı aldı.

Devlet televizyonunundan yapılan açıklamada, kararın Sırp jürisinin Karadağ jürisini, oylama konusunda suçlaması üzerine alındığı belirtildi.

Yunanistan'ın başkenti Atina'daki yarışmaya gönderilecek şarkı konusunda bu ay başında yapılan oylamada, Karadağ'ın 'No Name' adlı şarkısı seçilirken, şarkısı 2. gelen Sırbistan, oylamanın yinelenmesini istedi. Karadağ'ın temsilcileri bu istemi reddettiler ve günler süren tartışmalarda sonuç alınamayacınca, Sırbistan-Karadağ, yarışmaya katılmama kararı aldı.

Yarışmadan 3 yıl men edilebilir
Sırbistan-Karadağ'ın, bu karar nedeniyle 27 bin dolar para cezası alabileceği ve yarışmaya girmesinin 3 yıl yasaklanabileceği belirtiliyor.

İlişkileri kötüleşiyor mu?
Yarışmaya gönderilecek şarkı konusundaki tartışma, Sırbistan ile küçük ortağı Karadağ arasındaki ilişkilerin giderek kötüleştiğinin bir başka işareti olarak görülüyor. Sırbistan-Karadağ, Yugoslavya'nın parçalanmasından sonra kurulmuştu. Karadağ, yarışmadan 1 gün sonra, 21 Mayıs'ta Sırbistan'dan ayrılmak konusunda referandum yapmayı planlıyor.
Yayın tarihi: 20.03.2006
592
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.