Magazin

Isınma sırası Türkiye'de

Isınma sırası Türkiye'de

Meteoroloji hafta sonunda Avrupa'ya serinlik müjdesi verirken Türkiye Basra üzerinden gelecek sıcak havanın etkisine giriyor. 3-4 derece artacak sıcaklıklar 10 gün sürecek.

Rekor sıcaklıklarla neye uğradığını şaşıran Avrupa önümüzdeki günlerde serinlerken, Türkiye Basra Körfezi'nden gelen sıcakların etkisine girecek. Özellikle iç, doğu ve güney bölgelerinde hafta sonundan itibaren etkili olacak sıcaklıkların 1 hafta-10 gün sürmesi bekleniyor.

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü Hava Tahmin Daire Başkanı Mehmet Yayvan, Avrupa'daki yüksek sıcaklıkların bu hafta sonunda etkisini kaybedeceğini söyledi. Yayvan, "Avrupa'daki sıcaklıklar Kuzey Batı Afrika kaynaklı. Bu sıcaklıkların bizi etkilemesi söz konusu değil. Biz daha çok Basra Körfezi'nden gelen sıcak dalgasından etkileniyoruz. Bu da daha çok güney ve güneydoğuyu etkisine alıyor" dedi.

Yayvan, bu hafta sonundan itibaren iç, doğu ve güney bölgelerinde Körfez'den gelen etkiyle havanın 3-4 derece daha ısınacağını söyledi. Ancak bunun aşırı sıcak anlamına gelmediğini dile getiren Yayvan, bir hafta-10 gün sürecek sıcaklık nedeniyle orman yangınları olabileceğine dikkat çekti.

Bir de sel uyarısı
Kandilli Rasathanesi Meteoroloji Bölümü'nden meteoroloji mühendisi Adil Tek ise önceki yıllarda Türkiye'de yüksek sıcaklıklar varken Avrupa'da sellerin meydana geldiğini, aynı ters etkinin tekrar yaşanabileceğini belirtti. Tek, "Ağustosun ikinci yarısından sonra sağanak görülebilir. Çünkü bu yıl genelde kurak geçti. Hatta kimi yerlerde seller de olabilir. ABD'de yapılan hava tahminlerinde de bölgemiz için aşırı sıcaklıklar beklenmediği belirtilmişti. Şu ana kadar aşırı sıcaklar görmedik. Ancak Körfez'den gelecek dalgayla güneyde 37-40 dereceler görülebilir" dedi. Bu arada Avrupa'nın tarihine geçecek çöl sıcakları Almanları fena korkuttu.

'Afrikalı mı olacağız?'
Bild gazetesi, 'Hepimiz Afrikalı mı olacağız?' başlıklı manşet haberde, tanınmış politikacı ve sanatçıların kararmış hallerine yer verdi. Haberde, Başbakan Gerhard Schröder'e 'Güneş Başbakanı', CDU Genel Başkanı Angela Merkel'e 'Angola Merkel', Modern Talking grubunun solisti Dieter Bohlen'e 'Botswana Bohlen' ve sunucu Thomas Gottschalk'a da 'Ghana Gottschalk' yakıştırmaları yapıldı. Gazeteye konuşan uzmanlar ise Almanya'daki aşırı sıcakların insanların davranışlarını ve alışkanlıklarını değiştirebileceğini söyledi.

Avusturya'da 1768'den beri en bunaltıcı yaz yaşanıyor. İspanya'da sıcaktan ölenlerin sayısı 24'e çıktı. En son 1947 yılında böyle sıcak bir yaz yaşayan Fransa elektrik üretiminde kısıtlamaya gitti. Portekiz ve İspanya'da orman yangınları sürüyor. Şimdiye dek en yüksek sıcaklık, 13 Eylül 1922'de Libya'nın El Aziziye kentinde 57 derece olarak ölçüldü.
(Radikal)
Yayın tarihi: 13.08.2003
399
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.