Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Sinemanın en ünlü 'babaları'

Sinemanın en ünlü 'babaları'

Kimi babacan, kimi ilginç, kimi fedakar, kimi kötülük sembolü...

Sinema dergisi Empire, yarın kutlanacak Babalar Günü öncesinde, beyazperde tarihinin en ünlü babalarını seçti.

Bu babalar arasında birinciliği 'Amerikan Pastası' filminin ilginç karakteri Profesör Henry Jones aldı.

İkinciliği "Kayıp Balık Nemo-Finding Nemo" adlı sevimli animasyonda macera boyunca oğlu Nemo'yu ümitsizce arayan ve sonunda ona kavuşan "Marlin"in elde ettiği listedeki sinema tarihinin en ünlü babaları şöyle:

1- Profesör Henry Jones (Eugene Levy/Amerikan Pastası-American Pie): Jim'in babası, cinselliği keşfetmeye çalışan oğluna film boyunca birbirinden ilginç tavsiyeler verdi. Oğlunu sürekli garip hallerde yakalayan, buna rağmen "babacan" davranan, sinema tarihinin en "alışılmamış babası", listede ipi göğüsledi.

2- Marlin (Kayıp Balık Nemo-Finding Nemo): Oğlunu kaybeden Marlin, film boyunca onu ümitsizce arayıp durdu. Bir diş hekiminin kötü huylu oğluna hediye olarak giden Nemo'yu bulmak için yaşamını defalarca tehlikeye atan "fedakar baba" Marlin ikinci...

3- George Bailey (James Stewart/It's a Wonderful Life): "George Bailey" isimli işadamı üst üste gelen olaylar nedeniyle intiharın eşiğine gelir. O anda "koruyucu melek" Clarence, yanında belirir ve iyi niyetli Bailey'yi vazgeçirmek için ona küçük bir oyun oynamaya karar verir. George, eski hayatına geri dönecek ve eğer kendisi hiç yaşamasaydı hayatına girip çıkan insanların ne halde olduğunu görecektir. Bu başyapıtta iyi niyetiyle sempati uyandıran "aile babası" Bailey listede üçüncü oldu.

4- Clark Griswold (Chevy Chase-Sevimli Aile Tatilde-National Lampoon's Vacation): Dört kişilik ailenin Amerika'yı daha iyi tanımak için çıktıkları tatil adeta kahkaha tufanı yaratan bir komedi klasiği. Film boyunca "ailesinin rahat etmesi" için canını dişine takan, hatta bu uğurda garipliklerin önünü açan Clark, yolda kayınvalidesinin ölümü, soyulma, tutuklanma dahil birçok olaya imza attı. Böylece "komik baba" da, listede dördüncülüğü elde etti.

5- Profesör Henry Jones (Sean Connery/Indiana Jones: Son Macera-Indiana Jones and the Last Crusade): Hayatını belki de hiç var olmayan bir hazineyi bulmaya adamış, İskoçyalı, garip bir adam olan Profesör Henry Jones, belki de ilk kalemde ideal bir baba değil. Ancak, Naziler'in eline düşünce onu bulmak için harekete geçen oğlu, ona baba olduğunu yeniden hatırlatıyor. Profesör Henry Jones da "maceraperest baba" olarak listede yer aldı.

6- Don Vito Corleone (Marlon Brando/Baba-The Godfather): Organize suç örgütünün başı olan Don Vito Corleone, ailesi için "alışılmışın" çok dışında bir "babalık" üstlendi. "Babaların babası" Corleone, listede altıncı oldu.

7- Jor-El (Marlon Brando/Superman): Çelik adamın babası Jor-El, onun gezegeni Krypton'dan uçup Dünya'ya giden oğlunu uzakta da olsa hiç yalnız bırakmadı. Oğluna, "onlardan biri gibi yaşa, ama her zaman kalbin sahip olduğun mirasın gururuyla dolsun. Benim biricik oğlum" diyen Jor-El, böylece "kainatın en iyi babası" oldu.
'Baba' denilince akla Marlon Brando'nun The Godfather filminde çizdiği muhteşem kompozisyon gelmez mi?

8- Walter Stratford (Larry Miller/10 Things I Hate About You): İki kızı olan Walter, küçük kızına yaşam hakkı tanımazken, büyük kızına yaptığı baskıyla onun sert bir erkek gibi yetişmesine neden olan bir baba. Buna rağmen kızlarına karşı sevgi besleyen, ancak bunu yanlış yollarla ortaya koyan "tatlı sert baba" Walter, sonunda ne kadar iyi bir baba olduğunu gösteriyor ve listeye de giriyor.

9- Darth Vader (David Prowse, Andrew Nelson/Yıldız Savaşları-Star Wars): "Seninle bu galaksiyi bir baba-oğul olarak yönetebiliriz" diyen Darth Vader, bu listedeki hiç şüphesiz "en kötü" baba. İmparatorluğun gerçek yüzünü yansıtan ve yarı mekanik yarı insan olan Sith Lordu Darth Vader, eski adıyla Anakin Skywalker, en yakınındaki kişiyi bile başarısızlıklarından dolayı gözünün yaşına bakmadan yok edebilecek kadar zalimdi. Luke Skywalker ile yaptığı ışın kılıcı savaşından sonra onun elini kesip babası olduğunu söyleyen Darth Vader, son anlarını ise Luke'un yanında korkutucu maskesini çıkarıp oğluna bakarak geçirdi.

10- Robert Thorn (Gregory Peck/The Omen): Bu yıl yeni çevrimi seyirciyle buluşan filmde Robert Thorn, hastanede bilerek başkasının çocuğunu alarak evine dönüyor. Damian'a yıllarca bakan ve sonunda onun "şeytanın oğlu" olduğunu öğrenen Robert Thorn da listede yer aldı.
Yayın tarihi: 17.06.2006
348
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.