Magazin

Sinemanın en "baba" filmi "Baba"

Sinemanın en "baba" filmi "Baba"

Beyazperdenin ölümsüz yapıtı "Baba-The Godfather" üçlemesi, tüm zamanların en iyi gangster filmi seçildi. İnternet'teki "askmen" sitesi, okur anketiyle "tüm zamanların en iyi 12 gangster filmini" seçti.

Ankette ipi, 1972-1974 ve 1990 yıllarında filme alınan "Baba" üçlemesi göğüsledi. Suç dünyasına hükmeden Corleone ailesinin hikayesini anlatan filmde, Marlon Brando, Al Pacino, Diane Keaton, Robert De Niro, James Caan, John Cazale, Talia Shire, Andy Garcia gibidev oyuncular rol aldı. "Babam bana çok şey öğretti. Dostlarına yakın ol, ama düşmanlarına daha da yakın ol" repliğiyle özdeşleşen film, müziğiyle de hafızalara kazındı. Mario Puzo´nun ölümsüz eserinden beyazperdeye uyarlanan filmlerin yönetmeni, Francis Ford Coppola...

"Sıkı Dostlar" ikinci
Ankette ikinciliği 1990 yapımı "Sıkı Dostlar-Goodfellas" aldı. Eski mafya üyesi Henry Hill´in hayatını kaleme aldığı kitabından beyazperdeye uyarlanan filmde; Robert De Niro, Ray Liotta, Joe Pesci, Lorraine Bracco, Paul Sorvino ve Frank Sivero rol aldı.

"Yaralı Yüz" dördüncü
Gabriel Byrne ile Marcia Harden´ın rol aldığı 1990 yapımı "Miller´s Crossing" üçüncü sırayı alırken, Al Pacino´nun güçlü bir oyunculuk sergilediği 1983 yapımı "Yaralı Yüz-Scarface" dördüncü oldu. Pacino´ya Steven Bauer ile Michelle Pfeiffer´ın eşlik ettiği film, Amerikan rüyası için gelen bir Kübalı göçmenin burada uyuşturucu ve suç dünyasının içine girerek paraya kavuşmasını konu alıyor. Gangster filmlerinin acımasız karakter rolleriyle tanınan duayeni James Cagney´nin rol aldığı 1949 yapımı "White Heat", listenin beşinci sırasında. Sivil bir polisin bir mafya liderinin hayatını kurtarması üzerine kurulu filmde, Cagney´nin rol arkadaşları Virginia Mayo, Edmond O´Brien, Margaret Wycherly ve Steve Cochran...

Ve sıralamaya giren diğer filmler
Seyircilerin seçtiği ve listede yer alan diğer filmler, yönetmenleri ve oyuncuları şöyle...
6- "Bronx Hikayesi-A Bronx Tale": Robert De Niro, Chazz Palminteri (1993)- Yönetmen: Robert De Niro.
7- "Halk Düşmanı-Public Enemy": James Cagney, Edward Woods (1931)- Yönetmen: William A. Wellman.
8- "Donnie Brasco": Al Pacino, Johnny Depp (1997)- Yönetmen: Mike Newell.
9- "Bugsy": Warren Beatty, Annette Bening, Harvey Keitel (1991)- Yönetmen: Barry Levinson.,
10- "Casino": Robert De Niro, Joe Pesci, James Woods, Sharon Stone (1995)- Yönetmen: Martin Scorsese.
11- "Bir Zamanlar Amerika-Once Upon a Time in America": Robert De Niro, James Woods (1984)- Yönetmen Sergio Leone.
12- "Dokunulmazlar-The Untouchables": Kevin Costner, Sean Connery, Robert de Niro, Andy Garcia (1987)- Brian de Palma.
Yayın tarihi: 25.05.2003
496
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.