Magazin

Sinemada sadece "seks" tutulmuyor

Sinemada sadece "seks" tutulmuyor

Cinselliği fazla ciddiye alan filmlerin gişede beklenen ilgiyi görmemesi, araştırma konusu oldu.

Seksi ciddiye alan filmlerin gişede başarı sağlayamadığı gerçeğinden yola çıkan CNN editörleri, sinema izleyicisinin film seçerken nelere dikkat ettiğini araştırdı.

Editörler, "Seks hakkında espri yapan ya da hayal kurduran filmler izleniyor. Ciddiye alanların gişe şansı ise çok düşük oluyor" sonucuna vardı.

Evlerde izleniyor
İzleyicinin filmlere karşı tutumunun geçmişte bir hayli farklı olması. 60'lı ve 70'li yıllar boyunca, piyasada cinselliği eksen alan birçok film vardı ve bunların hepsi de gişede büyük başarı elde ediyordu. Ama öyle görünüyor ki, Bernardo Bertolucci'nin unutulmazlar arasına giren 'Paris'te Son Tango'sunun devri artık kapanmış.

İnsanlar, cinsellikle ilgili ciddi bir filmden çıkarken komşuları ve iş arkadaşları tarafından görülmek istemiyor. Her tür erotik ve porno filmi evlerinde seyredebiliyor olmaları da, sinema meraklarının yaptığı bu seçimin nedenlerinden biri olarak gösteriliyor.

Closer ve Kinsey
Sinemaseverlerin tercihi artık o kadar kemikleşmiş bir halde ki, Julia Roberts gibi bir oyuncuya sahip olan son dönemin önemli filmlerinden 'Closer' da, film standardı 'R' (17 yaşından küçüklerin, yanlarında bir büyükleri olduğu sürece filmi izleyebileceğini belirten standart) olduğu için gişede sadece 36 milyon dolar yapabildi. Benzer bir durum, seks araştırmacısı Alfred Kinsey'nin hayatını anlatan 'Kinsey' için de geçerli. Yapımcılar, senaryonun geniş kitlelerce 'kabul edilebilir' olmasını sağlamak amacıyla, senaryoya birçok espri serpiştirmiş olsa da, tutucu izleyicinin hışmından kurtulamadı.

İşte örnek filmler
'There's Something About Mary' ve 'America Pie' gibi filmlerin herkes tarafından beğenilmiş olması da, ciddi seks filmlerinin gişe başarısızlığından kaçamadığını kanıtlıyor. Öte yandan, cinsellik, korku ve gerilim sinemasında da kabul gören bir unsur. '9 Buçuk Hafta', 'Ahlaksız Teklif', 'Temel İçgüdü', 'Body Heat' gibi filmler bunu açıkça gösteriyor.
Yayın tarihi: 25.03.2005
407
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.