Magazin

Sinema ve tiyatro oyuncu ödülleri!

Sinema ve tiyatro oyuncu ödülleri!

Önceki akşam Mustafa Kemal Kültür Merkezi’nde düzenlenen 17. Sadri Alışık Sinema ve Tiyatro Oyuncu Ödülleri törenine protestolar damgasını vurdu.

vahide gördüm

Birçok sanatçı, İstanbul şehir Tiyatroları yönetiminin bürokratlara devredilmek istenmesini ve Başbakan’ın bu karara tepki gösteren sanatçılara “Siz kendinizi ne sanıyorsunuz” diye seslenmesini protesto etti.

17. Sadri Alışık Sinema ve Tiyatro Oyuncu Ödülleri töreni önceki akşam yapıldı. Mustafa Kemal Kültür Merkezi’ndeki törenin sunuculuğunu Okan Bayülgen üstlendi. Veysel Çelikdemir ve Melek Tosun’un kum sanatı gösterisiyle başlayan geceye Erol Evgin şarkılarıyla renk kattı. Gecenin sonunda ise SAKM Akademi öğrencileri bir gösteri sahneledi.

Hepimiz öleceğiz

Gecenin başında yapılan yedi dakikalık barkovizyon gösterisinde hayatını kaybetmiş 170 sanatçı anıldı. Ve ardından protestoların ilki Okan Bayülgen’den geldi. “Siz de böyle öleceksiniz, hepimiz öleceğiz. Burada aydın kesim ve sanatçılar olarak bir aradayız. Birbirimize en çok kenetleneceğimiz günleri yaşıyoruz” diyerek şehir Tiyatroları’ndaki yeni düzenlemeye atıfta bulunan Bayülgen, uzun süre alkışlandı.

Ünlü televizyoncu daha sonra da SİYAD ödül törenine hırkayla katılan ve bu yüzden eleştirilen Nuri Bilge Ceylan’a göndermede bulundu: “Gecede kadınların kıyafetleri harikulade ama erkekler için o kadar iddialı konuşamayacağım. Az kazak, hiç hırka ile de bu durum belli oluyor!”

Ayakta alkışlandı

Kanserle mücadele eden Vahide Gördüm ödül vermek için sahneye çıkınca, salondakilar tarafından dakikalarca ayakta alkışlandı.

Yaşasın özgür sanat

Kerem Alışık da “Fetih” filmindeki performansıyla Ekrem Bora Umut Veren Oyuncu Ödülü’ne layık görülen ıbrahim Çelikkol’a ödülünü vermek üzere sahneye çıktığında “özgür sanat” mesajı verdi: “Sanat özgür olduğu sürece sanattır. Hepimiz sanatın içinde geliştik. Sanat asla muhafaza edilemez. Eğer sanat muhafaza edilmeye çalışılırsa bendini aşar, yıkar, geçer. Sanata gözümüz gibi bakmamız lazım. Nazım Hikmet okuyunca komünist, Necip Fazıl okuyunca muhafazakâr olmamalıyız. Sanat hepsinin üstünde o yüzden yaşasın özgür sanat...”

Bizi yok edemezsiniz

Ödül vermek için sahneye çıkan Haldun Dormen de şehir ve Devlet Tiyatroları ile ilgili gelişmelere sert tepki gösterdi. “Tiyatro ile kimse başa çıkamaz. 3 bin yıldır tiyatronun başına gelmedik kalmadı ama hiçbir şey olmadı” diyen Dormen’in ardından Suzan Aksoy’dan da farklı bir protesto geldi. Sahneye tiyatro tartışmasını protesto eden bir tişörtle çıkan Aksoy, “Merhaba serseriler, bugün içimden serserilik yapmak geldi” dedi ve tişörtünü yavaş yavaş yukarıya doğru kaldırdı. Tam açacakmış gibi yaptıktan sonra sert bir ifadeyle “Bizi yok edecekmişsiniz. Hadi oradan, hadi be... Biz ateşböcekleri gibiyiz” diye bağırdı.

Siz kimsiniz

Tiyatro müzikal ya da komedi dalında Yılın En Başarılı Oyuncusu ödülünü alan Genco Erkal da sahnede “Bu benim ilk müzikal ödülüm. Ben böyle politik bir ödül töreni daha önce görmedim. Bu değişimi kime borçluyuz acaba... Parmağını sallayarak ‘Siz kimsiniz’ diyene. Ben de buradan ona Sadri Alışık selamı veriyorum” dedi ve sonra Alışık’ın meşhur Turist Ömer selamını verdi.

Evet ama yeter!

Gecede ödül vermek için sahneye çıkan Sermiyan Midyat da şehir Tiyatroları konusunda tepkisini dile getirdi: “Belki birçoğumuz referandumda ‘evet’ dedik. Bu sefer de ‘evet’ diyoruz ama yeter diyoruz.”

Yayın tarihi: 09.05.2012
2917
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.