Magazin

Sinema tarihinin en pahalı filmi geliyor

Sinema tarihinin en pahalı filmi geliyor

Spielberg son filmi "Dünyalar Savaşı"nı 7 ay gibi kısa bir sürede ve 180 milyon dolarlık rekor bütçeyle çekti.

"Dünyalar Savaşı" fiminden çok özel kareler için sağ taraftaki Foto Galeri'yi tıklayınız!

Hollywood'un dahi çocuğu Steven Spielberg'in son filmi "(War Of The Worlds) Dünyalar Savaşı" ABD ve Avrupa'yla aynı anda, cuma günü ülkemizde de gösterime giriyor.

Ünlü yönetmenin "ET" ve "Üçüncü Türle Yakınlaşma" filmlerinde bizden biri, bir dost olarak karşımıza çıkan uzaylılar bu kez barbar ve istilacı. Ünlü İngiliz bilimkurgu yazarı H.G Wells'in 1878 tarihli romanının modern versiyonu olan filmde, kendi halinde yaşayan dünyalılar, Marslıların ani saldırısına uğruyor.

Gezegenimize "akıncı" olarak gelip silahlarını yerin altına gömen "içimizdeki Marslılar" da bu saldırısı sırasında gün yüzüne çıkıyor. Sonrası ise seyircilere nefes aldırmayan bir korku ve aksiyon ziyafeti. Wells'in romanı, 1950'lerde radyo tiyatrosuna uyarlanmış, uzaylı korkusu epey sansasyon yaratmıştı.

11 Eylül sahnesi
Yaklaşık 180 milyon dolara mal olan filmde Tom Cruise, ailesini kaostan korumaya çalışan bir babayı oynuyor. Tüm dünyada 1.8 milyar dolar hasılat bekleyen filmin belki de en görkemli sahnesi, 11 Eylül saldırılarından sonraki New York sokaklarını andırıyor. Cruise, saldırıdan sonra döndüğü evini yıkıntılar içinde, tozla kaplı buluyor.

"Dünya Ticaret Merkezi'nde yaşananları aklımdan çıkaramıyorum" diyen Spielberg, bu sahneyi çekerken 11 Eylül'den esinlendiğini itiraf ediyor: "Bazı korkuların ve acıların altında politika olabilir. Ama amacım politik bir film yapmak değildi. Tek istediğim filmi herkesin kendi bakış açısıyla izlemesi." "Neden dünyayı Amerikalılar kurtarıyor" sorusunun yanıtını ise "insanlar felaketi Tom'un karakterinin gözlerinden görüyor. Ancak tüm dünyanın tehlikede olduğu bence gayet açık anlaşılıyor" sözleriyle veriyor.
Yayın tarihi: 29.06.2005
347
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.