Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Sinekli Bakkal'a 'Fethullah' kapatması

Sinekli Bakkal'a 'Fethullah' kapatması

Atv'de Sinekli Bakkal dizisi yayından kaldırıldı, oyuncular ve senarist, kanalı suçladı.

"Dizideki takkeli imam için 'Fethullah Hoca'ya benziyor, ayıp oluyor' deyip kaldırdılar"

Diğer iddiaya göre ise dizi reyting alamadığı için kaldırıldı.

Halide Edip Adıvar'ın klasik eseri Sinekli Bakkal'ın, atv'de yayından kaldırılması polemik konusu oldu. Dizinin tamamen siyasal nedenlerle kaldırıldığını iddia eden oyuncular kanal
yöneticilerini suçladı:

Şemsi İnkaya (Oyuncu):
"Takdir-i ilahi oldu. Mahalle baskısından sonra kanal baskısı uygulandı. Benim orada karakter olarak oynadığım yobaz İlhami, Halide Edip Hanımefendinin çok önemli romanlarından birinin kahramanı. Bu karaktere uygun kostüm düşündüm. Evin içinde beyaz, çıktığı zaman siyah takkeli ve pardesülü bir karakterdi. Birinci bölümü ekiple beraber seyrettik. Bir mekan kapatıp atv'nin önemli kişileriyle diziyi izledik. Onlar bu romandan seyrettikleri ilk bölümle bilgi sahibi olmuşlar.

Müslüman bir imam böyle gaddar olur muymuş. Bu adam takkeyle Fethullah Gülen beyfendiye benziyormuş. Bunun yüzünden bir panik kopmuş. Gelen talimatla o sahnelerimin takkesiz çekilmesini istediler. Yeniden çektik. Benim tavrım orada 'Ben çekmiyorum allahısmarlalık'olabilirdi ama 40 kişiye yakın arkadaşlarım var. Bu bir ekip işi. Fethullah Hoca'ya benziyormuşum. Ayıp oluyormuş. Bu, Halide Edip'e saygısızlık. Romana, oyuncuya, laikliğe ve Atatürkçülüğe saygısızlık. Dizide bu yüzden devamlılık da olmadı. Kapıdan çıkıyor takkeli içeriye giriyor takkesiz."

Özge Özberk (Oyuncu):
Dizinin ilk bölümünü kanal yöneticileriyle birlikte izledik. Onların ilk tepkisi bu dizinin bu şekilde olmayacağıydı. 'Bir din adamını bu kadar kötü gösterip sembol olarak da tesbih ve takke kullanamazsınız'dediler. Çektiğimiz takkeli sahneleri koca bir gün yeniden çektik. Sabah 8'den ertesi güne kadar çektiğimiz takkeli sahneyi takkesiz çektik. Reytingimiz 3'üncü bölümden sonra çok iyiye gidiyordu. Ama müdahaleler oldu. Takkesini çıkardılar tesbihini aldılar.

Gökhan Aktemur (Senarist):
Halide Edib'in kalemi kırılmıştır. Ancak bunun sebebi reytingler değildir. Kimi nitelikli projelerin seyirciye geçmesi biraz zaman alır. Yaprak Dökümü, Hırsız-Polis buna örnek gösterilebilir. Dizinin çekimlerine müdahalede bulunulduğu doğrudur. 1. ve 2. bölümleri tekrar izleyebilen herkes aradaki farkı görebilirsiniz. 2.bölümün kimi sahneleri tekrar çektirilmiş ve sonraki bölümlerde de kimsenin bilgisi olmadan bazı sahneler kesilmiştir. Özellikle Şemsi İnkaya'nın canlandırdığı karakterin başındaki takke ve elindeki tesbihin çıkarılması istenmiştir. "

"Reyting yerlerde takke bahane"
Bir başka iddiaya göre ise, Sinekli Bakkal dizisi izleyiciden beklenen ilgiyi göremedi. Dizi 13'üncü sıraya kadar düştü. Ayrıca maliyetin yüksek olması kanalı böyle bir tasarrufa gitmeye zorladı.

Dizi oyuncuları ve senaristi ise başırısızlığa bu şekilde mazeret bulma yolunu seçti. atv kulislerinde dolaşan söylenti ise dizinin reyting yarışında çok geride kalması.
(Vatan)
444
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.