Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Şinanay kavgası

Şinanay kavgası

"Şarkı Söylemek Lazım" yarışmasının dokuzuncu haftası olaylı geçti. Sezen Aksu'nun "Şinanay" (Ada Vapuru) şarkısıyla yarışan ancak yarışmadan elenen Helin Avşar'ın koçu Ferda Anıl Yarkın, bu eserin sanıldığı gibi Onno Tunç'un değil, Fuat Güner'in bestesi olduğunu söyledi.

Ferda Anıl Yarkın, canlı yayında "Aslında 'Şinanay' şarkısı Fuat Güner'e aittir" deyince, yarışmanın jüri üyelerinden Güner de bu açıklamayı doğruladı: "Evet, bu beste bana aittir. 'Şinanay'ı Sezen Aksu'nun isteği üzerine besteledim. Daha sonra bu şarkıyı rahmetli Onno Tunç'a vererek yeniden besteletti. Albümde bestelediğim şarkıyı görünce çok şaşırdım. Beste benimdi ve Onno Tunç'un imzasını taşıyordu."

Lütfen yargıya başvur
Bu iddia üzerine Sezen Aksu da telefonla canlı yayına bağlandı. Aksu, "Onno Tunç kendini savunacak durumda değil. Ama ben yıllardan beri arkadaşım olan Fuat'a bir şeyler söylemek istiyorum; Fuat lütfen yargıya başvur. Her ne varsa ben cezasını çekmeye hazırım. Şu anda Onno Tunç'un suç ortağı olarak görünüyorum. Tekrar ediyorum; bu beste beş kez tekrarlanmıştır ve beste Onno'nundur" dedi.

MESAM bana para ödedi
Güner'in yanıtı şöyle oldu: "Sen benim için bu şarkıdan daha önemlisin. Sizin o aralar Onno Tunç ile aranız limoni olduğu için şarkıyı ben besteledim. 15 sene sonra olayın buraya taşınması, tartışma unsuru olması beni üzdü. Ama Türkiye Musiki Eseri Sahipleri Meslek Birliği (MESAM) altı ay boyunca şarkının parasını bana ödedi. Madem bu beste bana ait değil, neden MESAM altı ay boyunca bana para ödedi?"

Bu tartışma üzerine görüştüğümüz MESAM yetkilisi Ebru Aykut, beste savaşına dair şunları söyledi: "Evet, 'Ada Vapuru' adlı şarkı bir süre Fuat Güner'in bestesi olarak görünüyor. Fakat daha sonra bu durum Onno Tunç adına düzeltilmiştir."
(Hürriyet)
226
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.