Magazin

Simpson gibi kurtuldu

Simpson gibi kurtuldu

Michael Jackson, cinayetten yargılanan ünlü futbolcu ve film yıldızı Simpson gibi ABD'nin en iyi ceza avukatları sayesinde beraat etti.

ABD'nin California eyaletinde, pop yıldızı Michael Jackson'ın, on ayrı suçtan yargılanmasına rağmen, Santa Maria'nın mahkeme jürisi tarafından tamamen aklanması akıllara O.J.Simpson davasını getirdi.

Eski eşi ve eşinin sevgilisini öldürmekten yargılanan ünlü siyahi futbolcu ve film yıldızı Simpson'u ABD'nin en iyi ceza avukatlarının oluşturduğu bir ekip savunmuştu. Kamuoyu vicdanına 'katil' olarak yazılan Simpson, savunmanın üstün yetenekleri ve savcılık makamının ciddi hataları nedeniyle aklanmıştı.

Tüm dünyanın gözünde cinsel taciz suçlusu olan Michael Jackson da, avukatı Thomas Meserau'nun becerisi ve Bölge Savcısı Tom Sneddon'un hataları sonucu aklandı. Beraat kararının ardından Avukat Meserau, 'Adalet yerini buldu, Michael Jackson masumdu' dedi.

Meserau öncelikle, Jackson'ı tacizle suçlayan çocuk ve annesinin para peşinde koşan karanlık karakterler olduğunu somut olaylarla destekleyerek, sunum başarısı gösterdi. Meserau, Larry King, Jay Leno gibi ünlü isimleri tanık sandalyesine oturtarak jüriyi etkiledi. Böylece Michael Jackson'ı beraat ettirdi.

Ağır ceza davasında aklanan Michael Jackson'u, şimdi de tazminat davası bekliyor. Jackson'a karşı, taciz davası açan ailenin, şimdi de bir tazminat davası açması bekleniyor.

TAZMİNAT ÖDER
Adli çevreler, Michael Jackson'un tazminat davasından kurtulamayacağı ve büyük para cezaları ödeyeceği görüşünde birleşiyor. Michael Jackson'un kaderi, burada da O.J.Simpson ile kesişiyor.

Ceza davasında aklanan O.J.Simpson, daha sonra milyonlarca dolar tazminat ödemeye mahkum olmuştu.

SAVUNMA NASIL KAZANDI
JÜRİ: Suçluydu ama, savcı suçu kanıtlayamadı
Jüri üyesi Raymond Hultman, tacizci olmasına rağmen ünlü yıldız ile ilgili kararın hukuki ölçülere göre verildiğini belirterek şöyle dedi: 'Jackson herhalde çocukları taciz etti. Etmemiş olması akla uygun değil. Ancak, bu, Michael Jackson'ı, savcıların getirdiği iddialar ve mahkemedeki sunuşları karşısında suçlu yapmıyor. Kararımızı buna göre verdik.'

Savcı hatalı Kararın Jackson lehine çıkmasında, Savcı Sneddon'un da hataları var. Sneddon'un, mahkeme jürisi önüne getirdiği tanıklar, jürinin üzerinde 'sözüne hiç güvenilmez kişiler' şeklinde bir izlenim bıraktı.

Anne itici geldi Ayrıca duruşma sırasında, mağdurun annesinin davranışları da, jürinin sinirine dokundu. Annenin özellikle jüriye parmak sallaması ve son derece asabi hareketler yapması, olumsuz etki yarattı. 79 yaşındaki jüri üyesi ise, 'Parmağını bana sallamasına çok içerledim. İçimden, hanımefendi bana parmağını sallama demek geldi' dedi.

İDDİA MAKAMI
Savcı 'Deli köpek' kaybetti
Santa Barbara adli çevrelerinde saldırgan üslubu nedeniyle 'Deli köpek' lakabı takılan Bölge Savcısı Tom Sneddon, zengin, ünlü bir pop yıldızı ve büyük kent avukatlarıyla girdiği mücadeleyi kaybederek, hayatının fırsatını kaçırdı. Davaya yıllardır hazırlanan ve her fırsatta çok iddialı olduğunu söyleyen Sneddon, belki de hırsının kurbanı oldu. Savunma heyetinin tuzaklarına düşmekten kurtulamayan Sneddon'a, yargıcın da hiç yardımcı olmadığı ifade ediliyor.

Sneddon, 12 yıldır şahsen izlediği Jackson'u köşeye kıstırmak için, müdahil savcılık görevini yardımcısı Ron Zonen'e devredip, perde arkasından büyük gayret gösterdi ama, yine de büyük kentin snop avukatı Thomas Meserau'yu alt edemedi. Şimdi herkes, sıkı bir Katolik olan 9 çocuk babası 'Deli köpek' Sneddon'un yine de Jackson'un peşini bırakmayacağını ve sonuna kadar ünlü şarkıcıyı izlemeyi sürdüreceğini söylüyor.

Artık çocukları yatak odasına davet etmeyecek
31 Ocak'tan bu yana süren davada Jackson'ı savunan avukat Thomas Mesereau, ünlü yıldızın bundan böyle yatak odasına çocukları davet etmeyeceğini söyledi. NBC televizyonuna konuşan Mesereau, 'Dava süresince yöneltilen yanlış suçlamalar nedeniyle artık böyle bir şey yapmayacak. Michael, çocuk kalbi taşıyan çok kibar bir insan, birçok kişinin rahatça özel hayatına ve evine girmesine izin verdi, bundan böyle artık böyle şeyler olmayacak' dedi.
(Hürriyet)
Yayın tarihi: 15.06.2005
538
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.