Magazin

Şimdi moda özel ada

Şimdi moda özel ada

Zenginler, artık mücevher ve lüks otomobil yerine fiyatları 4 ile 25 milyon dolar arasında değişen özel adalar satın alıyor. Çoğu Bahamalar, Güney Pasifik ve Kanada'nın doğu kıyısındaki adalardan, yıllık ortalama 40 tane satılıyor.

Günümüzün zenginleri artık mücevher ve lüks otomobil yerine özel adalar satın almaya yöneliyor.

Amerikan milyonerlerinin dergisi FORBES`ta yer alan incelemeye göre, fiyatları 4 ila 25 milyon dolar arasında değişen özel adaların satışları gayet iyi gidiyor.

Milyonerlerin adalara hem bir çeşit özel dinlenme ve kaçamak yeri, hem de yeni tür bir yatırım gözüyle baktıkları ifade ediliyor.

Çoğu Bahamalar`da, Güney Pasifik ya da Kanada`nın doğu kıyısında bulunan adalardan yılda ortalama 30-40 tane satıldığı belirlendi.

Altyapıya 100 bin dolar

Derginin haberinde, adayı satın alan kişinin kanalizasyon, su ve elektrik için 100 bin dolar harcaması gerektiğine dikkat çekti.

Adalara otopark ve yat limanı yapılması da zenginlerin tercihleri arasında bulunuyor. Ada kıyıya ne kadar uzaksa, bakım ve işletmesi de o kadar pahalıya çıkıyor.

Özel adaların en büyüklerinden biri Güney Pasifik`teki Pohuenui adası. Satılık olan bu adanın fiyatı 4.8 milyon dolar. İtalyan Rivyerası`nda 12 yatlık limanı bulunan Gallinara adasının fiyatının ise 7.5 milyon dolar olduğu belirtildi.

FORBES`in haberinde, "özel adanın statü sembolü haline geldiği ve zenginlerin ada sahibi olduklarını söylemekten gurur duydukları" ifadesine yer verildi.
Yayın tarihi: 27.03.2002
196
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.