Magazin

Şimdi de 'peynirde jelatin' iddiası

Şimdi de 'peynirde jelatin' iddiası

Türkiye'deki birçok peynir imalathanesinin, maliyeti düşürmek ve rekabet edebilmek için, peynir üretiminde su tutucu özelliği olan jelatin ve nişastayı katkı maddesi olarak kullandığı belirtiliyor.

Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç Dr. Nihat Akın, günümüz şartlarında, sağlıklı bir kilo beyaz peynirin maliyetinin en az 2 milyon 600 bin lira olması gerektiğini söyledi.

Buna karşın birçok markette peynirin maliyet fiyatının altında satıldığını belirten Akın, şunları kaydetti:

"Düşük fiyatla satılan peynirlerin su oranı gereğinden yüksek tutuluyor. Bugün, peynirde yüzde 40 olması gereken kuru madde miktarı, sulandırılarak yüzde 33'e kadar düşürülüyor. Bu da, işletmecilere yüz kiloda 7 kilo kazandırıyor. Böylece, normal fiyatın altından satarak haksız rekabetle kazanç sağlıyorlar."

Peynirdeki su oranının, herhangi bir katkı maddesi kullanılmadan artırılmasının, peyniri kalıp halinde tutmayacağını ve peynirin dağılacağını ifade eden Akın, şöyle devam etti:

"Bu nedenle peynir üretiminde, katkı maddesi olarak, su tutucu özelliği olan jelatin ve nişasta kullanılıyor. Bu iki maddeden jelatin, kendi ağırlığının 15 katı su tutma özeliğine sahip olduğu için daha çok tercih ediliyor. Jelatin, besin değeri bulunmaması, ucuz olması ve çok su tutması nedeniyle, kullanıldığı peynirin fiyatını oldukça düşürebiliyor. Yani piyasada oldukça ucuza satılan beyaz peynirin büyük bölümü jelatin ya da nişasta diyebiliriz."

TSE'nin peynir standartlarına birçok işletmenin uymadığını savunan Akın, ''Türkiye'de bunların denetimi yeterince yapılamadığı için haksız rekabet kaçınılmaz oluyor. Alım gücü az olan ve bu konuda bilgisi olmayan halkımız da, peynir yerine jelatin ve nişasta tüketiyor'' dedi.

(aa)
Yayın tarihi: 16.07.2002
292
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.