Magazin

Şimdi de aşk turizmi

Şimdi de aşk turizmi

Turizm sektöründe alternatif arayışları sürerken İzmirli turizmciler, oluşturdukları 'Aşk Turu Projesi' ile farklı boyut yakaladı. Program kapsamında katılımcılar, aşk kavramını tarihi mekanlarda yaşama imkanı bulacak.

Minerva Turizm tarafından hazırlanan turda özellikle Ege'deki mitolojik değerlerle bütünleştirilecek program antik çağlarda insanlığa damgasını vurmuş, sevgi ile ilgili konuları olayların yaşandığı mekanlarda ziyaretçilere göstermek ve sevginin gücünü bir daha gözler önüne sermeyi amaçlıyor.

Bu kültür, tarih ve mitoloji mozaiği arasında Ege'nin mutfağı, misafirperver halkının yakınlığı, doyumsuz sahillerinde batan güneş görüntüsü birleştirilerek oluşturulan bu programın, 2002'ye damgasını vuracağı öne sürüldü.

İnsanlar, arkadaşları, eşleri veya sevgilileriyle katılacakları aşk turuyla, aşkın tarihini tanrıça Hera, Afrodit ve Athena'nın katıldığı ilk güzellik yarışmasından itibaren yaşayacak.

Truva'da savaşın nedeni olarak gösterilen Paris'in Menelauos'un eşi Helena'yı kaçırması ve Menelauos'un aşık olduğu eşini almak için Truva'ya gelip savaşması işlenecek.

Tur kapsamında yer alan Bergama'da, 'Tanrılar Tanrısı' Zeus'un baskısına karşın, insanları iyileştirmeye, onlara can vermeye devam eden Askleprus'un insanlık aşkı işlenecek.

Efes Antik kenti, aşk evinin yanısıra bu evi tarif eden ve tarihteki ilk yol ilanlarından, kabul edilen yer ilanının yanı sıra, tanrıça Artemis'in doğa ve hayvanlara duyduğu aşk anlatılacak.

Güzellik ve Aşk Tanrıçası Afrodit'in kenti olan Afrodissias'ın tanıtımının ardından, Bodrum'da Kraliçe Artemissia'nın kocası Mauzol'e olan aşkı ve öldüğünde onun adına yaptırdığı anıtsal mezarın Mouzoleum diye adlandırılmasının hikayesi anlatılacak.

Tüm bunların yanında tur kapsamındaki yerlerde konaklama sağlanıp, nezih eğlence makınlarında turistlerin eğlenmesi ve Türk kültürüyle tanışması sağlanacak.

BALAYI İÇİN İDEAL

Tur kapsamında aşkın her türü hakkında tarihsel bilgi akışının olacağını vurgulayan Minerva Turizm sahibi Haldun Palanduz, şöyle konuştu:

"Yurt dışından gelecek talepler doğrultusunda turun kapsamı ve süresi konusunda alternatif sunma imkanımız var.

Özellikle uluslararası balayı programları yapan şirketlerin kataloglarında yer almamız halinde, özel balayı turları da düzenleyebileceğiz. Ege Bölgesi'nin tarihi ve kültürel dokusu, mitolojik değerlerle renklenip, eşsiz bir imkan sunuyor. Bunu en iyi biçimde değerlendirmeyi hedefliyoruz." (dha)
Yayın tarihi: 29.06.2002
254
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.